You are here
Phonebloks – modułowy smartfon zrewolucjonizuje rynek mobile 

Phonebloks – modułowy smartfon zrewolucjonizuje rynek

Wizja inteligentnego telefonu złożonego z wymiennych modułów nie jest niczym nowym. Niestety, producenci nie są przychylni tego typu pomysłom, ze względu na potencjalnie mniejsze przychody ze sprzedaży swoich urządzeń. Kto decydowałby się na kupno nowego smartfona, skoro w starym wystarczy dodać RAM i wymienić procesor na nowszy…

phonebloks-750x300

 

Mobilne urządzenia, z których korzystamy na co dzień stale się zmieniają. Specyfikacja, której jeszcze dwa lata temu nie powstydziłby się flagowiec, dziś uchodzi za mało wydajną. W przypadku komputerów nie jest to problemem, gdyż najzwyczajniej w świecie możemy zrobić mały upgrade hardware i nasz sprzęt znów może cieszyć się przyzwoitą wydajnością. Niestety, w smartfonie nie ma takiej możliwości – na razie.

http://www.youtube.com/watch?v=oDAw7vW7H0c

Dave Hakkens z Holandii przy pomocy serwisu Thunderclap zamierza sprawdzić ile osób byłoby zainteresowanych kupnem mobilnego urządzenia modułowego. Jak na razie idzie mu całkiem nieźle, gdyż strona projektu cieszy się dużą popularnością.

Phonebloks, bo taką nazwę przyjął smartfon, ma zostać złożony z „klocków”. Oddzielny procesor, RAM, moduły takie jak NFC, LTE, Bluetooth, a nawet aparat – wszystko będzie miało formę małych prostokątów, które w razie potrzeby można w bardzo prosty sposób wymienić na lepsze.

phonebloks-dd750x300

Pomysł jest naprawdę ciekawy, niestety bardzo ciężki do zrealizowania. Jestem przekonany, że pierwszą przeszkodą będzie atak ze strony producentów smartfonów, gdyż dla nich Phonebloks może okazać się poważnym zagrożeniem. Przecież nikt nie lubi dzielić się rynkiem, a przynajmniej znaczną jego częścią.

Na tę chwilę, Hakkens jedynie bada potencjalną popularność urządzenia. Jeśli jednak zdobędzie odpowiednią aprobatę, możemy się spodziewać, że już niedługo Phonebloks trafi np. na Kickstarter.

Related posts

Leave a Comment