You are here
PlayStation czy Xbox – którą konsolę wybrać? Sprzęt 

PlayStation czy Xbox – którą konsolę wybrać?

Na rynku konsol liczą się trzy firmy – Sony, Microsoft i Nintendo. W kraju nad Wisłą ewidentnie wygrywają dwie pierwsze, dlatego spróbujemy je porównać. Która ma lepsze gry? Która ma lepszą grafikę? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

PlayStation 4

Sony zaprezentowało swoją konsolę w 2013 roku i od tego czasu jest ona sprzedażowym hitem. W bezpośrednim porównaniu wyników zdecydowanie wyprzedza Xboxa One – jej bezpośredniego konkurenta.

Dostępny w trzech wersjach – zwykłej, Slim i Pro, sprzęt zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie. Ogromna baza gier zapewni długie godziny spędzone przed telewizorem, a gry takie jak Uncharted czy God of War przeszły do historii zapisując się na kartach historii wirtualnej rozrywki. Z resztą, tytułów ekskluzywnych na tej konsoli jest zdecydowanie więcej i zazdroszczą ich wszyscy gracze, którzy nie posiadają swojego egzemplarza urządzenia.

Pad dodawany do konsoli to kolejna generacja znanych wszystkim DualShock’ów. Cechuje się ergonomią i dopracowaną konstrukcją. Posiada panel dotykowy, głośnik i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Wybór kontrolera do PlayStation 4 jest znacznie szerszy – konsola pozwala podłączać również urządzenia innych producentów.

Xbox One

Konsola Microsoftu zadebiutowała w tym samym roku i początkowo była rozczarowaniem. Gracze szybko zauważyli różnice sprzętowe, jakie dzielą Xboxa od urządzenia Sony. To przełożyło się na wyniki sprzedażowe i dominację konsoli od Japończyków.

Z czasem zaczęły pojawiać się nowe wersje konsol, które poprawiały błędy poprzedników i tak dostępne są trzy modele – zwykły, S i X. Podobnie jak konkurent, Xbox posiada szeroką bazę gier, w tym takie których nie znajdziemy na sprzęcie konkurencji. Najpopularniejsze z nich to Gears of War i Halo. Obie posiadają rzeszę oddanych fanów.

Pad dodawany do konsoli jest uznawany za najlepszy w historii. Zawdzięcza to rozwinięciu idei i konstrukcji poprzednich odsłon kontrolera. Największą różnicą pomiędzy nim, a DualShockiem jest umieszczenie lewego analogu – znajduje się w miejscu, w którym większość konkurentów posiada krzyżak. Microsoft od lat stosuje ten patent.

Którą wybrać?

Ponieważ mamy do czynienia ze sprzętem o zamkniętej strukturze, zostawmy kwestie specyfikacji urządzeń na boku. Doskonale wiemy, że konsola ma zapewnić najlepszą możliwą grafikę, bez konieczności posiadania wiedzy na temat podzespołów.

Wybierając konsolę pod kątem biblioteki gier zdecydowanym faworytem jest PlayStation 4. Posiada więcej tytułów na wyłączność. Microsoft od pewnego czasu udostępnia swoje tytuły ekskluzywne posiadaczom komputerów na Windowsie.

Jeżeli głównym kryterium jest grafika wybór padnie na Xboxa One X. Jest to najwydajniejsza konsola na świecie. Jest w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K zapewniając wysoką jakość tekstur. PlayStation 4 w wersji Pro jest nieco słabsze, ale biorąc pod uwagę podstawowe wersje konsol znowu rysuje się przewaga Sony.

Pad jest sprawą indywidualną, choć Xbox proponuje swój własny sposób na granie, który się sprawdza. W przypadku tej kategorii najlepiej wziąć kontroler do ręki i sprawdzić, który leży najlepiej.

Related posts

Leave a Comment