Polska aplikacja na tablety pomoże wcześnie wykryć autyzm
Krakowska firma stworzyła aplikację na tablety, która ma wesprzeć terapeutów i rodziców we wczesnym diagnozowaniu autyzmu u dzieci w wieku 2-5 lat. Projekt narodził się przy znaczącym udziale psychologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego i programistów z Politechniki Gdańskiej.
Specjaliści zauważają, że kluczowe dla leczenia zaburzeń rozwoju, takich jak autyzm, jest ich wczesne wykrycie. Dzięki temu jest większa szansa na to, że odpowiednio szybkie rozpocznie się terapia, a mały pacjent będzie mógł w przyszłości samodzielnie dać sobie radę w życiu.
Tymczasem wiele zaburzeń związanych z autyzmem jest wykrywana zbyt późno – to znaczy dopiero wtedy, gdy dziecko idzie do przedszkola lub nawet w wieku szkolnym.
Aplikacja komputerowa Play.Care, którą opracowała właśnie firma Harimata z Krakowa, może pomóc we wczesnym wykryciu autyzmu. Wśród twórców programu – oprócz krakowskich informatyków – są doktorantka psychologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Anna Anzulewicz i naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
Jak mówi PAP Anzulewicz, program ma postać zestawu prostych gier na tablety, której autorem jest producent gier edukacyjnych DuckieDeck. Na potrzeby projektu wyposażono je jednak w dodatkowe narzędzia, pozwalające na dokładną analizę ruchów gracza. Dzięki obserwowaniu, jak kilkulatek trzyma tablet i w jaki sposób dotyka ekranu, można z dużą skutecznością zdiagnozować, czy występują u niego zaburzenia autystyczne.
„Nasza idea była prosta. Wiedzieliśmy, że już cała masa dwu-trzylatków korzysta z tabletów. Z drugiej strony, na podstawie innych testów przekonaliśmy się, że sam tylko sposób ruszania myszki i dotykania klawiatury użytkowników komputera może ujawniać nam wiele ich cech, np. wiek, płeć, a w pewnych wypadkach – także stany emocjonalne. W związku z tym pomyśleliśmy, że może w posługiwaniu się przez dziecko tabletem jest coś, co pozwoli zdiagnozować zaburzenie” – wyjaśnia Anzulewicz.
Harimata przebadała około setki dzieci w wieku od 3 do 6 lat, w tym połowę rozwijających się normalnie i połowę – ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W teście zmierzono w sumie 200 parametrów opisujących ruchy małych graczy.
„Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji mogliśmy zaklasyfikować część dzieci do grupy rozwijającej się normalnie, a drugą część – do tej z zaburzeniami autystycznymi. Te drugie mają często problem z planowaniem i wykonywaniem ruchu, kiedy np. rysują linię czy kontur. Okazało się, że na podstawie trzech prostych gier na tablet oceniliśmy z ponad 90-procentową skutecznością, czy dziecko ma zaburzenia autystyczne czy też ich nie ma” – dodaje Anzulewicz.
Następnie krakowska firma przeprowadziła identyczne testy z udziałem prawie 600 dzieci w wieku 2-5 lat. „Wyniki były stabilne – w tym wypadku wykrywalność wyniosła od 87 do 92 proc., czyli dużo więcej niż zakładaliśmy. Oznacza to, że aplikacja ta może być pomocna w wykrywaniu symptomów autyzmu, choć oczywiście nie zastąpi kontaktu ze specjalistami” – zauważa badaczka.
Oprócz aplikacji przeznaczonej dla terapeutów Harimata zamierza niedługo wypuścić na polski rynek jej uproszczoną wersję dla rodziców.
„Dzięki tej grze na tablety sami rodzice będą mogli ocenić, czy dziecko ma jakieś symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu i czy wobec tego powinni z nim pójść na konsultację do specjalisty. Już teraz widzimy spore zainteresowanie aplikacją ze strony rodziców. Na razie jej wersja beta jest testowana w Nowej Zelandii i Australii, a niebawem pokaże się w Polsce” – dodała.
Wynalazek krakowskiej firmy doceniono za granicą. Niemiecki inwestor XLHealth przyznał Harimacie nagrodę Digital Health Award i postanowił zainwestować w tę technologię. Firma została również uhonorowana przez rodzime Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej.
Obecnie Harimata we współpracy z Politechniką Gdańską i Fundacją Hipoterapia realizuje w ramach środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (program “Innowacje Społeczne II”) kolejny projekt, który jest kontynuacją pracy nad wspomnianą aplikacją. Tym razem firma chce stworzyć system informatyczny, wspierający śledzenie postępów terapii dzieci z autyzmem.
„To będzie system łączący dane, wprowadzane ręcznie przez terapeutę, z danymi pozyskiwanymi automatycznie dzięki naszej aplikacji na tablety. Dzięki temu dowiemy się nie tylko, jak sobie dziecko radzi z rozwiązywaniem zadań, ale także, w jaki sposób dotyka ono ekranu tabletu i jaki ma to związek z postępami w leczeniu. W ten sposób wesprzemy pracę terapeutów pracujących z dziećmi autystycznymi” – podkreśla psycholog z UJ.
źródło: PAP – Nauka w Polsce