[Poradnik] Mysz w domu – czym powinniśmy się kierować przy zakupie gryzonia?

Zastanawiacie się czasem, dlaczego pomimo niemalże identycznych parametrów, korzystanie z jednej myszki jest czystą przyjemnością, natomiast praca na innej sprawia, iż już po kilku minutach macie ochotę wyrzucić ją przez okno? Odpowiedź jest dziecinnie prosta. Wszystko zależy od kształtu gryzonia oraz sposobu, w jaki go trzymacie.

Grip slide

Czym jest grip?

Najprościej rzecz ujmując, grip to nic innego jak sposób, w jaki trzymamy myszki. Wspomniany chwyt jest indywidualną sprawą każdego z nas i to właśnie nim w głównej mierze powinniśmy się kierować przy wyborze kształtu gryzonia. Każdy chwyt, poza układem dłoni, różni się również sposobem utrzymania dynamiki myszy czy kontroli jej przycisków. Dobierając odpowiedni model do swojego chwytu, faktycznie możemy zwiększyć efektywność gry lub sprawić, by długie godziny w pracy przed komputerem były znacznie bardziej komfortowe, niż miało to miejsce do tej pory.

Gryzoń Twoim przyjacielem

Zrozumienie idei gripów i rozpoznanie swojego chwytu stanowi cenną wiedzę przy wyborze sprzętu. To dzięki tej wiedzy nie nabierzemy się na zakup kota w worku zupełnie nieprzystosowanego do naszych dłoni. Jeśli nie chcecie, aby wasze peryferium wylądowało w koszu po kilku godzinach użytkowania, zachęcam do dalszej lektury rzeczonego poradnika.

Palm grip

Palm grip to prawdopodobnie najbardziej znany rodzaj chwytu myszki. Charakteryzuje się ułożeniem całej dłoni na powierzchni gryzonia, a główny punkt podparcia stanowi tutaj środkowa, wewnętrzna część dłoni. W efekcie cała dłoń spoczywa luźno na kontrolerze. Przyciski wciskamy całą powierzchnią palca, ruchy wykonujemy natomiast głównie nadgarstkiem oraz przedramieniem.

Grip screen 0
Przykładem akcesorium, które zostało wyprodukowane specjalnie z myślą o „palm gripowcach” jest „CM Storm Alcor” . Zaprojektowano je w taki sposób, by idealnie dopasowywało się do wewnętrznej strony dłoni. Zazwyczaj świetnie współpracują z nią ergonomiczne, dłuższe myszki dla praworęcznych lub gryzonie pozwalające na spore modyfikacje swojego kształtu.

Claw grip

Osoby stawiające w głównej mierze na szybką rozgrywkę zazwyczaj preferują chwyt claw grip. Styl ten charakteryzuje się szponiastym ułożeniem dłoni. W tym przypadku dłoń styka się z myszką w sześciu punktach – w opuszkach palców oraz w dolnej części śródręcza. Gracz wciska przyciski koniuszkami palców, a ruchy kontroluje za pomocą nadgarstka. Taki chwyt powinien zapewnić wysoką kontrolę nad myszką i pozwolić na błyskawiczne wciskanie przycisków.

Grip screen 1a

Produkty takie jak np. „CM Storm Xornet II” przeznaczone dla miłośników tego chwytu cechują się zazwyczaj niewielkimi rozmiarami, a skonstruowane są w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić przesuw gryzonia. Krawędzie są w nich umieszczone wysoko, a środek jest przeważnie nieco podniesiony i cofnięty. Reasumując, im myszka jest krótsza (szczególnie wśród graczy wykorzystujących jedynie opuszki palców, bez podparcia śródręcza), tym lepiej.

Hybrydy

Gripów nie da się sklasyfikować jednoznacznie. Wiele osób wykorzystuje elementy obu chwytów podczas rozgrywki, szczególnie wtedy, kiedy mają większe lub mniejsze dłonie. W takim przypadku palce są lekko ugięte, a górna część śródręcza opiera się na myszce. Połączenie palm i claw grip sprawia, że korzystanie z myszy jest nie tylko znacznie wygodniejsze, ale i bardziej efektywne.

Hybrydowy fingertrip

Kolejną hybrydą obu chwytów jest fingertip, w którym kontakt z myszą jest ograniczony, a końcówki palców znajdują się na przyciskach, przy czym palce są wyprostowane. Cała dłoń uniesiona jest z kolei dość nisko i płasko. W tym stylu ruchy wykonywane są przez nadgarstek. Przykładem takiej myszy może być model „CM Storm Recon”.

Grip screen 2

Jak możecie wywnioskować z powyższego tekstu, dobór idealnej myszki jest istotny nie tylko dla graczy, lecz również dla tych użytkowników, którzy z komputera/laptopa korzystają tak samo często. Podsumowując, dajcie odpocząć swoim dłoniom i wybierzcie taką myszkę, która przystosowana jest specjalnie dla was.

Źródło: Cooler Master

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...