Ligo 750x300 1

Posłuchaj jak brzmi wszechświat, czyli fale grawitacyjne potwierdzone

Albert Einstein to jeden z tych naukowców, którego zna każdy. Podobnie jak każdy wie, że stworzył on Ogólną Teorię Względności. 100 lat zajęło naukowcom potwierdzenie tego, że jeden z jej elementów, czyli fale grawitacyjne, istnieje naprawdę.

Ligo 750x300 1

Czym w ogóle są fale grawitacyjne, o których mówi teraz cały świat? Zjawisko nazywane również „zmarszczkami czasoprzestrzeni” to inaczej fala, której objawem są rozchodzące się drgania pola grawitacyjnego. Jeżeli dalej wydaje się wam to skomplikowane, nie przejmujcie się, nie jesteście jedyni. Fale grawitacyjne wyglądają jak te, które możemy zaobserwować na wodzie po wrzuceniu do niej ciężkiego przedmiotu, ale powstają zupełnie inaczej.

Pojawiają się na skutek orbitujących wokół siebie dwóch obiektów. By zaobserwować, a tym samym zarejestrować ich istnienie, musiały być one ogromne. W tym przypadku mówimy o dwóch czarnych dziurach, których masy były co najmniej 30 krotnie większe niż Słońca. Obiekty coraz bardziej się do siebie zbliżały, aż w końcu połączyły się w jedność. Tym samym pojawiły się fale grawitacyjne, które dało się zaobserwować na Ziemi.

http://www.youtube.com/watch?v=FlDtXIBrAYE

Opisywane zdarzenie miało miejsce w oddalonym od nas o 1,3 miliarda lat świetlnych układzie, a zderzenie czarnych dziur wytworzyło tak ogromną energię, że w końcu dało potwierdzenie teorii Einsteina. Zagięcie czasoprzestrzeni powstałe na wskutek zderzenia nie było przez nas odczuwalne, ale stworzone przez naukowców detektory LIGO wychwyciły je 14 września ubiegłego roku. LIGO to najdokładniejsze urządzenie pomiarowe, jakie kiedykolwiek zostało stworzone przez człowieka. Umieszczone wewnątrz lasery mają do przebycia taką samą drogę, którą zakłócić może tylko fala grawitacyjna. I tak się stało 14 września, co potwierdził również ośrodek badań z Europy Virgo.

W badaniach wzięli udział także Polacy, którzy analizowali dane z LIGO. Przez lata brakowało dowodów na to, że Einstein miał rację. To ogromny krok naprzód, który pozwoli lepiej poznać wszechświat. Żyjemy w cudownych czasach.

Źródło: LIGO
Fot: jw.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...