Qualcomm Wear 3100

Qualcomm Wear 3100 – smartwatche będą znów rządzić?

Podłączanie telefonu do ładowarki to jedna z czynności, do której trzeba się było przyzwyczaić. Każdy by chciał, żeby takie zabiegi robiło się jak najrzadziej, a sama bateria działała jak najdłużej. Być może to jeden z powodów, dla których smartwatche nie są jeszcze tak popularne. W końcu to kolejny sprzęt, który trzeba naładować. Qualcomm Wear 3100 może to zmienić, a przynajmniej spróbuje.

Qualcomm Wear 3100

Jak często korzystamy z zegarka, który nosimy na nadgarstku? Zapewne znacznie rzadziej, niż ze smartfona, a i tak smartwatch zazwyczaj musi być ładowany co drugi dzień (o ile mamy szczęście). Ktoś to policzył, a dokładniej Qualcomm. Według firmy w ciągu całego dnia użytkownicy poświęcają na użytkowanie „mądrego zegarka” zaledwie od 5 do 10% czasu. Całą resztę smartwatch trwa w uśpieniu i sprawdza czy są nowe powiadomienia lub po prostu nasłuchuje.

Qualcomm Wear 3100

Qualcomm Wear 3100 ma przede wszystkim jedno zadanie – usprawnić czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Wiedząc o tym, ile użytkownikom zajmuje aktywna interakcja z zegarkiem, postanowiono opracować nowe podejście do zużywania energii. Według zapewnień producenta, każdy sprzęt wyposażony w nowy układ i pracujący pod kontrolą Wear OS, będzie w stanie wytrzymać bez ładowania od 4 do aż 12 godzin użytkowania. Wszystko oczywiście zależne ma być od tego, jak intensywnie korzystać się będzie ze smartwatcha.

Jak to osiągnięto? Procesor korzystał będzie z układu opartego na czterech rdzeniach ARM Cortex A7, ale dodatkowo zamontowano układ DSP oraz koprocesor QCC1110. I o ile same rdzenie Cortex mają obsługiwać najważniejsze z funkcji zegarków, to już dodatkowy koprocesor ma zajmować się tym, co dzieje się z urządzeniem, kiedy nie jest ono aktywnie używane. Chodzi między innymi o łączenie ze sparowanym telefonem czy monitorowanie tętna i GPS. Interesujące jest to, że ma pojawić się także tryb, który wyłączał będzie wszystkie funkcje smart. Innymi słowy, nasz smartwatch będzie po prostu… zegarkiem. To ma zapewnić pracę sprzętu przez blisko miesiąc, bez konieczności podłączania go do ładowarki. Przy stanie akumulatora 20% ten czas ma wynosić około tygodnia.

Smartwatch powróci do łask?

Qualcomm będzie oferował nowy układ w kilku wersjach i nie zabraknie wśród nich tej, gdzie pojawi się LTE lub samo Wi-Fi. Dzięki grafice Adreno 304 rozdzielczość na ekranie będzie mogła wynosić 640×480 pikseli. Pierwsze urządzenia z nowym Qualcomm Wear 3100 mają pojawić się już niedługo w portfolio takich producentów jak Fossil czy Montblanc. Czy jednak nowy układ sprawi, że smartwatch powróci do łask?

Obecnie jego funkcję przejęła opaska fitnesowa, która doskonale sobie radzi. Trudno więc ocenić, czy komukolwiek będzie opłacało się kupować dodatkowy sprzęt, który będzie miał niewiele więcej do zaoferowania. Oczywiście to wszystko to kwestia osobistych preferencji, które ma każdy z użytkowników nowych technologii. Jednak pierwszy szał na smartwatche już minął i teraz wyraźnie widać, że sprzęty nie są już tak popularne, jak jeszcze przed kilkoma laty. Nowy procesor, który będzie współgrał z Wear OS to dobry kierunek, ale z ostateczną oceną trzeba jeszcze poczekać. Istnieje szansa, że już za kilka miesięcy, uda się sprawdzić, jak działa smartwatch z Qualcomm Wear 3100 na żywo.

Urządzenia wearable znajdziecie także w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.

Źródło: Qualcomm

 

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...