You are here
Rozpoznaj ptaka z aplikacją Merlin Bird Photo ID Aplikacje 

Rozpoznaj ptaka z aplikacją Merlin Bird Photo ID

Jeśli jesteście miłośnikami podglądania ptasiego życia, jednak do nazwania się ornitologiem z krwi i kości jeszcze wam dużo brakuje, powinniście zainteresować się aplikacją webową – „Merlin Bird Photo ID”.

Na początku tygodnia informowaliśmy o eksperymencie firmy „Microsoft” polegającym na szacowaniu przez algorytm podobieństwa dwóch osób na wgranych do narzędzia giganta z Redmond zdjęć. Oprócz tego, że aplikacja webowa oferuje świetną zabawę, sam pomysł amerykanów wykorzystać można na wiele różnych sposobów.

Tropem tym postanowił pójść Uniwersytet Cornella oraz projekt badawczy „Vispedia”, które stworzyły sztuczną inteligencję rozpoznającą gatunki ptaków. Analizy „Merlin Bird Photo ID” opierają się na zdjęciach ptaków wykonanych przez innych fotografów, w tym m. in. na 70 mln obrazów znajdujących się w bazie serwisu eBird.org. Cały proces porównawczy przebiega błyskawicznie, a co najważniejsze – skutecznie.

Największym minusem wspomnianego narzędzia jest to, iż baza ptaków obejmuje jedynie te gatunki, które występują na terenie Ameryki Północnej oraz Kanady. Jeśli mamy w swoim portfolio zdjęcia, na których uwieczniliśmy ptaki z wymienionych rejonów lub mieszkamy na tych terenach, aplikacja na pewno nam się przyda. Jedyne co musimy uczynić, aby określić gatunek sfotografowanej ptaszyny, to udać się tutaj:

  • wgrać plik ze zdjęciem (możemy to zrobić metodą przeciągnij/upuść),
  • wybrać miejsce i czas wykonania fotografii (te informacje wyciągnie sam program z metadanych pliku),
  • narysować prostokąt wokół ptaka (uważając, by w jego obrębie znalazł się dziób, oko oraz ogon).

Po chwili pojawi się wynik w postaci nazwy sfotografowanego ptaka, nagrań jego śpiewu oraz pozostałych zdjęć, na których utrwalono jego wizerunek.

http://www.youtube.com/watch?v=IXBLbXKl1J4

Korzystanie z portalu jest w pełni darmowe. Twórcy pomyśleli, też o uzytkownikach urządzeń mobilnych:

Źróło: http://merlin.allaboutbirds.org, YouTube

_____________________________________________________

Amatorów robienia zdjęć zapraszamy do działu foto/wideo w naszym e-sklepie, gdzie znaleźć można bogatą ofertę kamer oraz aparatów fotograficznych.

Related posts

Leave a Comment