You are here
Samsung Exynos 980 – nowy procesor z obsługą sieci 5G artykuły News 

Samsung Exynos 980 – nowy procesor z obsługą sieci 5G

Choć w ofercie producenta zaczyna przybywać smartfonów, które obsługują już standard 5G, to zaprezentowany dziś nowy procesor Samsung Exynos 980 jako pierwszy ma zintegrowany modem do tego formatu. To jednak nie wszystko, co nowy podzespół ma do zaoferowania, jeżeli chodzi o jego specyfikację. Do czego Samsung będzie używał nowego Exynosa?

Samsung Exynos 980
Fot. Samsung / YouTube / Samsung Exynos 980

Zaledwie wczoraj producenta pokazał światu swój nowy smartfon, który w nazwie ma dumne 5G, a konkretniej Samsung Galaxy A90 5G. Jednak w tym modelu nie uświadczymy zaprezentowanego dziś procesora, bo ten do produkcji ma trafić dopiero pod koniec tego roku, czyli w pierwszych smartfonach powinien zadebiutować z początkiem 2020. Jednak już teraz Samsung kładzie podwaliny pod to, co zamierza zaoferować swoim klientom i co będzie instalował w nowych smartfonach, które będą już w stanie obsługiwać standard 5G.

Samsung Exynos 980

Nowy procesor Samsung Exynos 980 ma na pokładzie zintegrowany modem do sieci 5G, który ma możliwość pobierania do 2,55 Gbps. Takie zintegrowanie podzespołów w jedno sprawi, że w kolejnym modelach smartfonów, nie będzie już potrzeby montowania niezależnego modułu, a tym samym oszczędzi się trochę miejsca wewnątrz obudowy. Mamy więc do czynienia z innym podejściem do tematu, niż miało to miejsce przy okazji modeli Samsung Galaxy S10 5G czy ostatnio Galaxy Note 5G. Urządzenia mają przez to także pobierać mniej mocy, co może przełożyć się na dłużą ich żywotność na jednym ładowaniu akumulatora.

Sam Samsung Exynos 980 został wykonany w technologii 8nm, co nie jest możne największą z możliwości, ale dalej robiącą duże wrażenie. Sama jednostka składała się będzie z ośmiu rdzeni. Dwa nowe rdzenie Cortex-A77 zostały ustalone na taktowanie na poziomie 2.2 GHz, a pozostałe sześć to rdzenie Cortex-A55, których taktowanie wynosić ma maksymalnie 1.8 GHz. Jak widać, samo taktowanie jest gorsze, niż w przypadku procesora Samsung Exynos 9820, gdzie główna jednostka miała do 2.73 GHz. Sam procesor będzie współpracował z grafiką Mali-GT76 MP5.

https://youtu.be/hsNEjFaYcXk

Co będzie potrafił nowy procesor?

Samsung Exynos 980 ma wspierać w zamontowanych urządzeniach rozdzielczość do aż WQHD+, czliu 1440×3360 pikseli. Podzespół wspierać ma także obsługę nowej matrycy, także od Samsunga, która ma 108 Mpix lub aparaty z matrycami do 20 i 20 Mpix w zestawie czy kamerę do selfie 22 Mpix (lub podwójną 16 oraz 16 Mpix). Sam Samsung Exynos 980 wspierał będzie także nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K UHD przy 120 klatkach na sekundę. Sam procesor ma jeszcze wpierać układy pamięci UFS 2.1, eMMC 5.1, LPDDR4x, Wi-Fi 6 oraz HDR10+.

Nie mogło także zabraknąć wsparcia dla algorytmów Sztucznej Inteligencji, czyli NPU. Przetwarzanie neuronowe ma być prawie trzy krotnie wydajniejsze od wcześniejszych produktów od Samsunga. Samo pobieranie danych z wykorzystaniem sieci 5G także ma być o wiele lepsze, niż w zestawieniu z innymi produktami. Procesor ma pozwolić na 3,55 Gbps, a to dzięki wykorzystaniu technologii łączącej sieć 5G z 2CC LTE, którą producent nazwał E-UTRA-NR Dual Connectivity (EN-DC). Widać więc, że nowe smartfony faktycznie będą miały sporo do zaoferowania, jeżeli chodzi o jakość komunikacji. Zobaczymy, jak będą sobie radziły z całą resztą, ale na to przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Podzespoły do komputerów oraz laptopów, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Samsung / GSM Arena / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment