You are here
Samsung Exynos 990 – nowa jednostka, która pojawi się we flagowcach artykuły News 

Samsung Exynos 990 – nowa jednostka, która pojawi się we flagowcach

Na dzisiejszej konferencji zaprezentowano nowy procesor, który trafić ma do kolejnej generacji flagowców producenta. Samsung Exynos 990 to prawdziwa bestia, która będzie w stanie wynieść urządzenia mobilne na zupełnie nowy poziom. Co takiego przyniesie i w którym modelu po raz pierwszy ją zobaczymy?

Samsung Exynos 990
Fot. Samsung Exynos 990

Pierwszym urządzeniem w którym powinniśmy zobaczyć nowy procesor od Samsunga będzie najprawdopodobniej Samsung Galaxy S11, którego najwcześniej możemy spodziewać się na początku 2020 roku. Jednak sama produkcja procesorów ma ruszyć jeszcze w 2019, a to oznacza, że istnieje bardzo duża szansa na to, że kolejny smartfon z serii S, zadebiutuje już z nowym podzespołem. Co takiego będzie miał do zaoferowania?

Samsung Exynos 990

Nowy Samsung Exynos 990 to oczywiście większa wydajność, niż modele Samsung Exynos 9820 czy Samsung Exynos 9825, które zasilają ostatnie flagowce z serii S oraz Note. Sami użytkownicy powinni zauważyć zwiększoną wydajność, bo nowy procesor ma być aż o około 20 procent bardziej wydajny od swoich poprzedników. To głównie dzięki temu, że Samsung zdecydował się na użycie dwóch autorskich rdzeni oraz sześciu sygnowanych Cortex. Exynos 990 powstał z wykorzystaniem procesu 7 nm EUV (extreme ultra-violet), czyli mówimy tutaj o jednym z najbardziej zaawansowanych procesów technologicznych na świecie.

Rdzenie zostały podzielone na trzy klastry: dwa pierwsze to autorskie procesory Samsunga M5, później dwa Cortex-A76, a na samym końcu cztery Cortex-A55. Jeżeli chodzi o procesor graficzny, który będzie współpracował z nowym procesorem, będzie to ARM Mali-G77 MP11 GPU (architektura Vallhal). Na pokładzie Samsung Exynos 990 nie mogło zabraknąć także podzespołów odpowiedzialnych za uczenie maszynowe, czyli dwurdzeniowy chip NPU. Znalazło się też miejsce na DPS.

Co jeszcze nowego od Samsunga?

Jeżeli chodzi o Exynosa 990, to procesor będzie wspierał wyświetlanie obrazu w jakości WQUXGA (3840×2400) i 4K UHD (4096×2160), co oczywiście nie musi oznaczać, że takowe pojawią się w nowych flagowcach od producenta. SoC obsłuży także pamięć flash (UFS 2.1 oraz UFS 3.0), RAM LPDDR5 oraz, co chyba nie jest zaskoczeniem, aparaty z matrycami do 108 Mpix, które Samsung ma w swojej ofercie. Odświeżanie ekranu będzie mogło wynosić z tym podzespołem do 120 Hz. To jednak nie wszystko, co nowego pokazał Samsung na swojej konferencji.

Zaprezentowano także nowy modem Exynos Modem 5123, który będzie współpracował z procesorem i będzie zdolny do obsłużenia sieci 5G. Został stworzony w tej samej technologii 7nm EUV i jest w stanie obsłużyć standardy od 2G do 5G. W tym ostatnim standardzie będzie w stanie pobierać prędkością do 7,35 Gbps (mmWave) i do 5,1 Gbps (sub-6GHz z 8CA). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oba podzespoły powinny trafić do nowych flagowców już w 2020 roku. Zobaczmy, jak będą sprawdzały się w rzeczywistości i czy faktycznie użytkownicy odczują dużą zmianę względem poprzednika.

Nowe smartfony z doskonałą specyfikacją, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Samsung / GSM Arena / AndroidAuthority / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment