You are here
Sieć 5G rusza w Gdyni dzięki Play artykuły News 

Sieć 5G rusza w Gdyni dzięki Play

Tego nie spodziewał się chyba nikt. Play informuje o uruchomieniu komercyjnej, dostępnej dla wszystkich sieci 5G w Trójmieście. Uściślając, w Gdyni. Gdańsk i Sopot są następne na liście. Jak to w ogóle możliwe? Wyjaśnienie jest proste, a operator szalenie sprytny.

5G E
fot. Macrumors

Pod koniec listopada informowałem was o planach Play związanych z siecią 5G. Ta, miała zostać udostępniona mieszkańcom trójmiasta na początku przyszłego roku. Okazuje się, że operator nieco przyspieszył i pierwsi użytkownicy zgodnych ze standardem urządzeń mogą korzystać z 5G już teraz. Na początek dotyczy to jednak wyłącznie Gdyni. Możliwe, że w styczniu doczekamy się kolejnych wdrożeń.

W Gdyni zadebiutowała sieć 5G

W poprzednim artykule dotyczącym tematu sieci 5G w Gdyni wyjaśniłem, na jakich zasadach zostanie ona udostępniona. Jednak przypomnę wspomnianą kwestię, gdyż jest ona dość nieskomplikowana. Otóż wszyscy operatorzy sieci komórkowych w Polsce oczekują na start aukcji dotyczący możliwości dzierżawy częstotliwości pod 5G. W efekcie, teoretycznie nie było więc szansa na uruchomienie rzeczonego standardu w naszym pięknym kraju. Dla „Polaka” nie ma jednak rzeczy niemożliwych, co udowodnił Play.

Operator wpadł na pomysł wykorzystania stacji bazowych pracujących w paśmie 2100 MHz jako nośników tejże sieci. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych routerów Huawei 5G CPE Pro 2, które to pozwalają na współdzielenie zarówno LTE, jak i sieci 5G. Sprytne, prawda?

Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że PLAY ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że PLAY jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji. — powiedział Jean Marc Harion, Prezes PLAY.

Pamiętajmy o tym, że dopiero pierwsze testy wykonane przez użytkowników końcowych na swoich prywatnych urządzeniach pokażą, jak skuteczne jest rozwiązanie zaproponowane przez Play’a. Może się okazać, że „sieć 5G” aktualnie oferowana w ramach nietypowego narzędzia nie poradzi sobie ze zbytnim zainteresowaniem. Jak będzie, pokaże czas.

Źródło: Play

Related posts

Leave a Comment