You are here
Sony RX0 — alternatywą dla GoPro? Bez kategorii 

Sony RX0 — alternatywą dla GoPro?

Kiedy podczas prezentacji Sony na IFA 2017 zobaczyłem kamerkę Sony RX0, od razu pomyślałem o GoPro. Po wysłuchaniu przedstawiciela firmy, który opowiedział o sprzęcie nieco więcej, uważam, że porównanie go produktu amerykańskiej spółki nie do końca oddaje to, co oferuje sprzęt od Sony’ego. W jakich więc sytuacjach może przydać się tytułowy model?

Sony RX0

Berlińskie targi IFA to czas premier, zapowiedzi, nowości i wszechobecnych gadżetów ze świata nowych technologii. Na stoiskach znajdziemy urządzenia prezentujące gałęzie mobile, foto, video, wearables, a nawet AGD. Dla każdego coś miłego. Sony, jak na razie pokazał nowe flagowe warianty smartfonu Xperia XZ1, ale Japończycy mają dla nas coś jeszcze. Co? Choćby kamerkę sportową…

Sony RX0 — miniaturowy mocarz

Potężne kamery są niestety ciężkie i do ich przenoszenia niejednokrotnie musimy wykorzystywać specjalne etui. Jest to również wina gabarytów tychże sprzętów. Nie mniej, miniaturyzacja postępuje, a co za tym idzie, możemy nagrywać coraz lepsze ujęcia kamerkami niewiele większymi od naszej dłoni. Pominę kwestię smartfonów, gdyż filmowanie jest tylko jedną z wielu ich możliwości, dziś rozmawiamy o dedykowanym sprzęcie. Skoro o kamerkach mowa, możemy podzielić je ze względu na zastosowania. Sony RX0 zaszufladkowałbym do kategorii urządzeń dedykowanych sportom ekstremalnym, ale zapewniam — propozycja Japończyków równie dobrze poradzi sobie także w przypadku innych zadań.

Sony RX0 waży zaledwie 110 gramów, co jest wartością wręcz śmieszną, jak na kamerę. Gabaryty również wypadają tutaj skromnie, gdyż całą konstrukcję udało się zamknąć w obudowie o wymiarach 6 x 4 x 3 cm. Niech dajcie się zmylić, ta malutka kamerka możliwościami potrafi zawstydzić kilkukrotnie większe jednostki uważane powszechnie za jedne z lepszych.

Możliwości Sony RX0

W “środku” znajdziemy 1-calowy sensor EXMOR RS CMOS o rozdzielczości 15,2 Mpix oraz szerokokątną optykę marki Zeiss o ogniskowej 24 mm. Urządzenie może rejestrować obraz zarówno w rozdzielczości Full HD, jak i 4K. Oczywiście, jeśli zależy nam na nagraniu w zwolnionym tempie, musimy wybrać możliwie niższe rozdzielczości. Jak nie trudno zgadnąć w trybie slow motion Sony RX0 nie rejestruje niestety dźwięku.

Wspomniałem już, że opisywana kamera dedykowana jest osobom nagrywającym aktywności podczas sportów ekstremalnych. To prawda, aczkolwiek są tutaj pewne granice. Niewielkie upadki, pył, a także woda do głębokości 10 metrów nie zrobią na Sony RX0 wrażenia, co cieszy. Chcąc mieć stuprocentową pewność niewystąpienia awarii podczas naprawdę niebezpiecznych aktywności, producent zaleca nabycie dodatkowego etui MPK-HSR1, które może zwiększyć wytrzymałość sprzętu o niemal połowę. Zachęciłem was? Nie? Popatrzcie więc na to.

Sony RX0 i nagrywanie w 360 stopniach

Sony pomyślało również o miłośnikach nagrywania sferycznego, dzięki któremu widz może obejrzeć pełny obraz z kamery. Oczywiście nie wystarczy do tego jeden egzemplarz Sony RX0, ale nic nie stoi na przeszkodzie, ku temu, aby połączyć ze sobą aż piętnaście kamer. Tak, producent przewidział możliwość stworzenia takowego zestawu, którego prace nadzorowałaby aplikacja Sony PlayMemories. Zawdzięczać możemy to sterownikowi FA-WRC1M.

Sony RX0 trafi na półki sklepowe już w październiku, ale jeśli jesteście zainteresowani jego kupnem, musicie przygotować się na stosunkowo wysoką cenę. Na starcie sprzęt kosztować będzie aż 700 dolarów, co daje nam dwa i pół tysiąca złotych.

Źródło: Sony

Related posts

Leave a Comment