spiral5822

Spiral 2 – Google pokazało modułowy smartfon, który trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku

Podczas wczorajszej konferencji, dedykowanej deweloperom, gigant z Mountain View opowiedział więcej na temat rewolucyjnego urządzenia, będącego rozwinięciem Project Ara. Spiral 2, bo tak brzmi jego nazwa kodowa, to pierwszy modułowy smartfon, który wejdzie do oficjalnej sprzedaży.

spiral5822

Pamiętacie Project Ara? Zapewne większość z was tak. Dla pozostałych śpieszę z wyjaśnieniem. Jest to plan stworzenia smartfona z wymiennymi komponentami takimi jak aparat, procesor, ekran, głośnik czy moduły łączności. Wszystko bazowałoby na specjalnie do tego celu przygotowanym egzoszkielecie. W założeniach urządzenie miało być mobilnym odpowiednikiem składanych „blaszaków”.

http://www.youtube.com/watch?v=intua_p4kE0

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o zaletach wyżej wymienionego rozwiązania? W razie uszkodzenia, np. ekranu, użytkownik bez problemu wymieni bloczek zawierający wyświetlacz. Wszystko bez ingerencji serwisu. Jednym słowem wygoda.

spiral5823

W wyniku transferu, Project Ara przejął wtedy jeszcze Amerykański koncern Motorola. Ten z kolei został zakupiony przez Google, wraz z każdym patentem. Gigant z Mountain View wycisnął z Motoroli co tylko mógł, aby następnie odsprzedać ją Chińskiemu Lenovo. Oczywiście transakcja nie dotyczyła dodatkowych praw do technologii opracowanej przez Motorolę. Reasumując, Google – będąc w posiadaniu projektu modularnego smartfonu oraz związanych z nim patentów – mógł w spokoju kontynuować pracę nad nim. Jej efekty zaprezentowano wczoraj na specjalnej konferencji.

Zestaw, jaki jeszcze w tym roku będą mogli nabyć mieszkańcy Puerto Rico, składa się z egzoszkieletu, wyświetlacza 720p, aparatu 5 Mpix, portu microUSB, baterii, głośnika oraz procesora (Marvell PXA1928 / Tegra K1). Konfiguracja początkowa wydaje się całkiem przyzwoita, zwłaszcza że Google obiecał, że do końca roku będziemy mogli wybierać spośród 30 dodatkowych modułów (obecnie 11).

spiral5824

Osobiście jestem wręcz zauroczony wizją Project Ara i jeśli tylko nadarzy się okazja do nabycia zestawu referencyjnego tegoż urządzenia, z pewnością stanę się posiadacze takowego. Potencjał drzemiący w tego typu rozwiązaniach jest ogromny, czego dowodem jest fakt zainteresowania się tematem przez giganta takiego jak Google.

Nie znamy niestety szczegółów dotyczących dystrybucji Spirala ani jego przewidywanej ceny. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać.

Źódło: TheVerge, DroidLife.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...