You are here
Stranger Things i Windows 1.0 — co je łączy? artykuły Wydarzenia 

Stranger Things i Windows 1.0 — co je łączy?

Na profilach Microsoftu w mediach społecznościowych wydarzyło się coś nietypowego. Zniknęły wszystkie wcześniej widoczne tam informacje, które zostały zastąpione zapowiedzią premiery systemu Windows 1.0. Okazuje się, że działania te mogą wiązać się z piątkową premierą trzeciego sezony serialu Stranger Things.

Stranger Things
fot. Charles E. Keisler / Microsoft

Początkowo wyglądało to na błąd, włamanie lub zwykły żart ze strony Microsoftu. W sieci zaczęto mówić jednak o tym, że cała sprawa może mieć związek z premierą trzeciej odsłony Stranger Things i potencjalną współpracą jego twórców z gigantem z Redmond. Skąd ten pomysł?

Windows 1.0 w Stranger Things 3

Introducing the all-new Windows 1.0, with MS-Dos Executive, Clock, and more!! ? ? — czytamy w mediach społecznościowych Microsoftu

Windows Central podaje, że historia przedstawiona w nadchodzącym sezonie serialu będzie rozgrywać się w czasie, w którym odbywała się premiera pierwszego Windowsa. Ma to sporo sensu i patrząc na motywy, na których bazuje Stranger Thing, jestem w skłonny uwierzyć we wspomnianą tezę.

https://twitter.com/Windows/status/1145731141695168512

Windows 1.0 był 16-bitowym środowiskiem graficznym, który bazował na systemie MS-DOS. Przyjemny, jak na tamten czas interfejs pozwalał na wygodne manewrowanie po funkcjach platformy, ale to nie wszystko. Przy pomocy okien z treścią aplikacji udało się stworzyć prymitywną, ale jednak — wielozadaniowość. To było coś. Jak już pewnie wiecie, pierwsze okienka pojawiły się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czyli dokładnie w czasach, w których toczy się akcja tytułowego serialu.

https://www.youtube.com/watch?v=RQmxjDv6wpI

Stranger Things zawdzięcza swój sukces świetnemu połączeniu kultowych lat ’80 z najbardziej rozpoznawalnymi motywami popkulturowymi oraz nawiązaniom do wielu ówczesnych dzieł filmowych, a także znanych marek. Osadzenie w serialowych uniwersum motywu Windowsa 1.0, który, jakby nie patrzeć mocno namieszał na rynku i stał się zalążkiem potęgi Microsoftu, brzmi więc całkiem sensownie. Czy takowe będzie miało miejsce, przekonamy się już w najbliższy piątek, 4 lipca, kiedy to na Netflixie wystartuje trzeci sezon Stranger Things.

Komputery z systemem Windows znajdziecie pod TYM adresem.

Źródło: Windows Central

Related posts

Leave a Comment