Telltale Games upada

Telltale Games upada – co dalej z The Walking Dead?

Czasem bywa tak, ze plany to jedno, a możliwości drugie. Widocznie tak było i w tym przypadku, bo Telltale Games upada. Nie ma już raczej ratunku na to, żeby studio developerskie podniosło się po tym, co stało się w ostatnim tygodniu. Dla wielu ta informacja była szokiem, ale bądźmy szczerzy – dało się to przewidzieć, choć finał i tak jest smutny.

Telltale Games upada

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasze gry sprzedają się „tak sobie”, a my nie mamy pomysłu, co jest nie tak? Wygląda na to, że według Telltale Games rozwiązaniem sytuacji było… wypuszczanie jeszcze większej ilości gier. Niestety, ale widać ten model biznesowy się nie sprawdził, a co więcej, chyba obrócił się przeciwko developerowi. Szkoda tylko, że w końcowej fazie życia, studio zachowało się zupełnie niepoważnie w stosunku do swoich pracowników.

Telltale Games upada

O tym, że Telltale Games upada, dowiedzieliśmy się w piątek, ale żeby było zabawniej, nie od samego studia, ale od ludzi którzy jeszcze tam wtedy pracowali. Ponoć na opuszczenie budynku studia, gdzie pracowali, dostali zaledwie trzydzieści minut. Dziś, czyli w poniedziałek, mogli przyjść i zabrać swoje rzeczy, których zapomnieli wziąć ze sobą wychodząc w piątek. Zapewne większość z nich nie miała już najmniejszej ochoty wracać do siedziby i trudno im się dziwić. Ile było osób, które stracił w feralny piątek pracę? Około 250.

Czy to oznacza, że w studio nie został już nikt? Nie do końca, bo w siedzibie dalej pracuje 25 osób, których zadaniem będzie wypełnienie ostatnich zobowiązań wobec partnerów oraz zarządu. Tak przynajmniej wynika ze słów CEO firmy, Pete’a Hawley’a. Telltale Games upada jednak na własne życzenie, bo kłopoty w firmie to nie wynik ostatnich tygodni. W zeszłym roku z pracą w Telltale Games pożegnała się spora część developerów, a jako że nikt nie zatrudnił nowych, ich obowiązki widocznie wylądowały na barkach innych osób.

Czy wystąpił w firmie crunch? Tego można być niemal pewnym, szczególnie, że na Twitterze można znaleźć relację zwolnionych pracowników, którzy opisują to, jak wyglądała praca w Telltale. Tej było tak dużo, że nadgodziny stały się standardem. Co z tego wychodziło? No cóż, fani oceniali nowe produkcje różnie, ale dało się odczuć „zmęczenie materiałem”.

Co dalej z The Walking Dead?

Skoro Telltale Games upada to szanse na to, że zobaczymy chociażby kontynuację The Wolf Among Us są niewielkie. Być może prawa do tytułu wykupi inny developer i skończy produkcję za Telltale, ale jest to raczej wątpliwe. Wielka szkoda, bo pierwsza część zebrała rewelacyjne recenzje i wydawało się, że sprzedała się także na sensownym poziomie. Tak samo jak inne produkcje studia, choć można było odnieść wrażenie, że te powstają masowo. Jedna za drugą wypuszczano kolejne odcinki, a co za tym idzie, ich jakość zdawała się słabnąć.

Co w takim razie stanie się teraz z serią The Walking Dead, która przecież dopiero co zyskała swoją nową odsłonę? Jej podtytuł, czyli The Final Season zdawał się być proroczy. Obecnie dostępny jest jeden epizod, ale drugi premierę ma mieć jutro (25 września). I wygląda na to, że na tym odcinku historia gry się skończy. Tak przynajmniej podejrzewa aktorka wcielająca się w rolę Clementine. Melissa Hutchison sama ponoć nie wiedziała, co dzieje się wewnątrz studia i informacja o tym, że Telltale Games upada tak samo ją zaskoczyła, jak wszystkich innych.

Gracze są oburzeni i trudno im się dziwić, bo wykupując cały sezon, dostaną tylko dwie odsłony. Nie wiadomo jeszcze, czy w związku z zaistniałą sytuacją dostaną zwrot pieniędzy czy jakąkolwiek rekompensatę, ale tak nakazywałaby uczciwość. Ciekawe jest to, że środowisko twórców gier postanowiło wyjść z pomocą do tych, którzy z dnia na dzień zostali bez pracy. Wielu developerów uruchomiło aplikację na stanowiska w swoich firmach, więc istnieje szansa, że zwolnieni pracownicy Telltale Games długo bezrobotni nie będą.

Powstał nawet specjalny hashtag, pod którym publikowane są oferty pracy – #TelltaleJobs. W akcji bierze udział chociażby PlayStation, Blizzard czy Santa Monica Studios. Wielka szkoda, że takiej akcji pomocowej nie udzielono, kiedy zniknęło ostatnio Capcom Vancuver, ale widocznie nie była to tak medialna sprawa, jak upadek Telltale.

Nowe gry, nie tylko na smartfony, znajdziecie w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.

Źródło: Twitter / Telltale Games

 

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...