[Test] Asus Memo Pad 8 – wytrzymały, dobry tablet

Memo Pad 8 firmy Asus to interesujący tablet stosunkowo niewielkich rozmiarów, którego testowanie właśnie zakończyliśmy. Jesteście ciekawi jak się sprawdził?

Unboxing

Pierwsze wrażenie przy odpakowywaniu omawianego tabletu, tak jak już pisaliśmy w zapowiedzi (tekst możecie znaleźć tutaj), są jak najbardziej pozytywne. Zawartość pudełka jest typowa – kabel USB, przejściówka pozwalająca ładować urządzenie przez normalne gniazdko, podstawka i oczywiście sam główny bohater artykułu – Memo Pad 8. Tablet ten wykonany jest ładnie i schludnie, i z pewnością trafi w niejeden gust (oprócz testowanego przez nas w redakcji czarnego egzemplarza można kupić także model utrzymany w kolorystyce odcieni bieli). Z wyjątkiem głównego aparatu fotograficznego wszystkie złącza i przyciski umiejscowione są na bocznych ściankach w górnych partiach urządzenia. Nie ma ich wiele i nie odbiegają one od standardu, prezentują się przy tym przyjemnie estetycznie. Brakuje jakkolwiek złącza HDMI, co jest nieco zaskakujące.

Po dłuższym używaniu zwraca uwagę duża odporność naszej „elektronicznej zabawki” sygnowanej logiem Asus na wszelkie upadki i tym podobne rzeczy – jest to zasługa materiałów, z jakich zostało wykonane urządzenie, przypuszczalnie jego konstruktorzy myśleli o nim jako o sprzęcie tworzonym na lata, co jest pierwszym dużym plusem Memo Pad 8.

Funkcjonalność

Tablet Asusa, pomimo niemałej przecież wielkości, bardzo dobrze leży w dłoniach i, co ważniejsze, jest naprawdę lekki. Przy kilkugodzinnym użytkowaniu był to jeden z bardziej komfortowych sprzętów tego typu, przypuszczalnie jest to głównie zasługa niewielkiej wagi, być może też wspomnianej nieco wyżej giętkości materiałów, które są przyjemne w dotyku. Powierzchnia ekranu jest odpowiednio czuła i szybko reaguje na „tapnięcie” palcem czy przesunięcie. Z aplikacji czy surfowania po internecie korzysta się komfortowo i bez zakłóceń, z wyjątkiem może zamykania niektórych programów – zajmuje to trochę dłużej niż powinno, niemniej ogólnie na tle konkurencji Memo Pad 8 w użytkowaniu wypada po prostu dobrze, a jego ocena idzie jeszcze znacznie w górę, gdy weźmie się pod uwagę jeszcze jeden czynnik – baterię. Czas jej działania jest więcej niż zadowalający, przy mocno obarczającym urządzenie korzystaniu zeń i przy ustawionym maksymalnie podświetleniu starcza ona na pełne 5 godzin pracy, przy bardziej oszczędnym korzystaniu – 8-9 godzin (ładowanie baterii do pełna zajmuje natomiast około trzech), jest to naprawdę bardzo dobry wynik.

Multimedialność

Zacznijmy od ekranu. 8 cali wydawało mi się wystarczającą wielkością by móc komfortowo oglądać wszelkiego rodzaju filmy, ewentualnie grać we współpracujące z urządzeniem tytuły. I nie rozczarowałem się w tym punkcie. W przypadku gier nie powinniście mieć problemów z odpaleniem większości tytułów, jeśli w ogóle kręci was rozgrywka na urządzeniach, dla których gry ewidentnie są tylko dodatkiem. To, co mnie w dużej mierze przekonało do Asusowego tabletu, to odtwarzanie filmów i wszelkiego rodzaju pików wideo. Ogląda się je naprawdę komfortowo, ekran dobrze oddaje barwy, a jego wielkość jest w sam raz, tablet tej wielkości dobrze się nadaje do środków komunikacji miejskiej czy pociągów.

Memo Pad 8 również bezproblemowo działa z najpopularniejszymi aplikacjami do filmów i dobrze radzi sobie z plikami z napisami. Aparaty fotograficzne natomiast ani nie zachwycają, ani nie odrzucają – sprawdzają się zupełnie przeciętnie na tle konkurencji. Warto wspomnieć jeszcze ogólnie o interfejsie naszego tabletu – posiada on bowiem firmową nakładkę systemową, która być może żadnych rewolucji nie wprowadza, ale prezentuje się zwyczajnie dobrze i jest bardzo miłym dodatkiem.

Ocena ogólna

Memo Pad 8 jest dobrze pomyślanym urządzeniem, któremu brak jakichś poważniejszych wad (jedynie nieobecność złącza HDMI zaskakuje i jeśli jest ono komuś potrzebne, jest zrozumiałe, że tego typu „drobiazg” może zaważyć na decyzji kupna), natomiast ma kilka zalet, które cieszą. Przede wszystkim odniosłem przyjemne wrażenie, że jest to sprzęt, który użytkownikowi może służyć przez lata, jest solidnie zrobiony i wytrzymały, do tego lekki, co przekłada się na wygodę użytkowania. Tablet dobrze radzi sobie z multimediami, a żądana za niego na rynku cena – ok. 800 zł – nie wydaje się wygórowana. Ogółem Memo Pad 8 jest wart polecenia.

Zalety:

  • komfort  wielogodzinnego użytkowania
  • bateria
  • wytrzymałość

Wady:

  • brak HDMI
  • spowolnienia przy zamykaniu aplikacji

 

Za wypożyczenie sprzętu do testów dziękujemy firmie Asus.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

239 More posts in testy category
Recommended for you
Sennheiser HD 100
Sennheiser HD 100 — recenzja podstawowych słuchawek zaufanej marki

Tytułowy producent znany jest z kosztownych słuchawek wysokiej jakości, ale myli się ten, kto uważa, że...