The 64, czyli przeżyjmy to jeszcze raz

Zainteresowanie tematyką retro nie słabnie, o czym świadczą kolejne crowdfundingowe projekty. Tym razem uwagę twórców skupiło urządzenie, które pomyślano dla miłośników Commodore 64.

The 64, bo taka jest nazwa sprzętu, pojawił się na platformie Indiegogo. Co ciekawe, wspierając projekt przyczyniamy się do powrotu urządzenia w formie zarówno komputera, jak i konsoli przenośnej. Mi osobiście do gustu przypadł handheld, ale tylko dlatego, że po dziś dzień mam działającego, poczciwego C64. Celem kampanii jest zebranie odpowiedniej kwoty, by wyprodukować pierwsze egzemplarze, które trafią do osób wspierających projekt, ale nie tylko – zebrane środki mają przygotować pomysłodawców The 64 na produkcję detaliczną urządzeń na rynek światowy.

Na The 64 zagramy w gry klasyczne, ale dostaniemy również zupełnie nowy kontent. Za stworzenie urządzenia odpowiadają ludzie, którzy są miłośnikami Commodore 64 oraz gier retro. Wcześniej pracowali oni nad C64DTV (jednoukładowa implementacja C64 zawarta w joysticku z wgranymi 30 grami), a także nad grami na konsolę Nintendo Wii. Zespół składa się z ludzi z całego świata, których łączy to, że są specjalistami w swoich dziedzinach, czyli tworzeniu software i hardware. Pomysłodawcą projektu The 64 jest Darren Melbourne, weteran branży gier wideo.

Patrząc na skład zespołu można być pewnym, że dostaniemy najlepsze gry. W ten sposób The 64 będzie tym, czym był Commodore 64 – komputerem osobistym do gier. Miłośnicy tej maszyny mogą się ze mną nie zgodzić, jednak produkcje na C64 mówią za siebie. Ludzie odpowiedzialni za The 64 będą ponadto dbać, by urządzenie to nie padło śmiercią naturalną, by pojawiały się na nie nowe produkcje, a ludzie byli zainteresowani jego kupnem. Brzmi to dość poważnie, bo przecież nie od dziś wiadomo, że retro platformy żyją dzięki fanom, którzy tworzą na nie nowe gry, muzykę, dema, intra czy grafikę. Czasem zdarzy się, że ktoś próbuje reanimować jakiś fanowski zin.

Biorąc udział w zbiórce pieniędzy na Indiegogo możemy wybrać formę The 64 – komputer lub przenośną konsolkę. Inne opcje zakładają m.in. podpisany koncept art urządzenia, plakaty, limitowaną chromowaną edycję komputera The 64 czy swoje nazwisko na obwodzie drukowanym (PCB).

Może zastanawiać, dlaczego The 64 dostępne jest w formie komputera i handheldu. Pomysłodawcy urządzenia tłumaczą, że chcieli od razu dać podwójną możliwość użytkownikom w wybraniu wersji, która najbardziej ich zadowala. Nie chcieli wypuścić najpierw komputera, a potem robić kolejną kampanię, by zebrać środki na produkcję konsolki przenośnej.

Kolejną wątpliwość może wzbudzać liczba klasycznych gier retro, w które zagramy na The 64. Jak zapewniają nas pomysłodawcy projektu – trwają rozmowy z właścicielami praw autorskich do tytułów. Lista produkcji ma być publikowana w trakcie postępów w zbiórce środków na Indiegogo. Niewykluczone, że na The 64 pojawią się również gry, które powstały w ostatnich latach. Oznacza to więc otwarcie się na demoscenę, co bardzo cieszy. Twórcy kampanii zapewniają nas, że będziemy szczęśliwi z gier, w które będzie nam dane zagrać na urządzeniu. Jeśli znudzą nam się dostępne gry, to będziemy mogli całkowicie legalnie pobrać tysiące produkcji z Internetu, by móc je wgrać do naszego komputera czy konsolki przenośnej. Oznacza to więc tyle, co niekończącą się zabawę i frajdę.

http://www.youtube.com/watch?v=VH_hEplhOMg

Architekturę The 64 oparto na klasycznym Commodore 64, jednak sprzęt wyposażono w nową technologię. Specyfikacja nie jest jeszcze w całości znana, ale możemy być pewni niektórych rzeczy.

Dane techniczne:

  • Dokładne odtworzenie wyglądu klasycznego Commodore 64,
  • Wyjście HDMI, wyjście audio,
  • Composite video do starszych telewizorów
  • SIDy dla dźwięku stereo (6581 lub 8580),
  • Wsparcie zapisywalnego kartridża o pojemności większej niż 512 MB. Interfejs adaptera, dostępny później, by zapewnić kompatybilność z klasycznych kartridżem,
  • Wsparcie dla bieżącego nośnika pamięci, np. karty SD,
  • Obsługa wielu joysticków,
  • Wsparcie dla wielu formatów emulowanych gier,
  • Możliwość aktualizacji firmowego oprogramowania,
  • Być może możliwość podłączenia peryferyjnych urządzeń.

Trzeba przyznać, że zapowiada się ciekawe urządzenie. Należy mieć nadzieje, że projekt uda się zrealizować.

Więcej informacji: The 64 

 

_____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

560 More posts in Sprzęt category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...