You are here
To już koniec smartfonów z Firefox OS – co dalej z platformą systemową Mozilli? News 

To już koniec smartfonów z Firefox OS – co dalej z platformą systemową Mozilli?

 

Fundacja Mozilla postanowiła uśmiercić tytułowy produkt i bądźmy szczerzy – nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Co ciekawe, sytuacja dotyczy wyłącznie smartfonów, gdyż Firefox OS znany z telewizorów nigdzie się nie wybiera.

firefoxOS750x300

Firefox OS był, bo możemy mówić o nim w czasie przeszłym, czymś w rodzaju eksperymentu – próby przekonania do rozwiązania Mozilli znudzonych użytkowników budżetowych modeli, pracujących pod kontrolą Androida. Niestety, projekt nie okazał się zbyt udany i nawet najtańsze telefony z zielonym robotem zjadały „mobilnego liska” na śniadanie. Biorąc pod uwagę porażkę, bo przecież jest to swego rodzaju porażka, fundacja postanowiła wycofać się, choć tylko częściowo z projektu.

Celowo napisałem „częściowo”, gdyż Firefox OS będzie w dalszym ciągu wykorzystywany w Smart TV i kto wie – może w innych produktach z segmentu internetu rzeczy. Obecnie system w wersji telewizyjnej możemy obserwować jedyne na urządzeniach Panasonica.

Zakładając, że Mozilla skupi się na optymalizacji oraz dostępności kluczowych dla TV usług – OS ma szansę pojawić się również u konkurencji. Jeśli jednak podejście fundacji będzie podobne jak w przypadku smartfonów – nie wróżę sukcesu. Działanie oprogramowania na smartfonach pozostawiało wiele do życzenia. Powolny, ociężały, a co istotne nie do końca przemyślane oprogramowanie w połączeniu z naprawdę żałosnym hardwarem – to nie mogło się udać.

FireFoxOS

Decyzja Mozilli nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem. Właściwie od samego początku uważałem, iż produkt nie ma szans w starciu z tanimi Lumiami, które jakby nie patrzeć, w kwestii wydajności wygrywały z mobilnym liskiem. Ba, nawet budżetowe modele z Androidem prezentowały o wiele wyższy od Firefoxa poziom.

Cóż – próba wejście na rynek skończyła się, jak widać, fiaskiem. Powiem więcej – jeśli za produkt zabrałaby się inna firma, sytuacja wyglądałaby podobnie. Na chwilę obecną na rynku liczą się wyłącznie dwaj gracze – iOS od Apple oraz Android od Google. Reszta, jak Windows Phone/10 Mobile, to niewiele znaczący plankton. Zanim ten stan rzeczy ulegnie zmiennie (nie byłbym tego taki pewny) minie wiele lat. Konkurencja musi to zrozumieć.

Źródło: techcrunch

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment