You are here
Trzydzieste trzecie urodziny komputera osobistego felietony 

Trzydzieste trzecie urodziny komputera osobistego

Większość ludzi nie wyobraża sobie, w jaki sposób wyglądałoby ich życie bez laptopa czy komputera stacjonarnego. Zrewolucjonizowały one zarówno życie zawodowe, jak i prywatne. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak wygląda historia tych urządzeń.

pc750x300

Dwunastego sierpnia 1981 roku, powstał pierwszy komputer osobisty. Oznacza to, że niedawno obchodziliśmy trzydzieste trzecie urodziny tego rewolucyjnego urządzenia. PC całkowicie zmieniło życie przeciętnego człowieka. Co prawda, dzisiejsze smartfony zawierają w sobie kilkadziesiąt razy większą moc obliczeniową, niż wyżej wspomniane komputery osobiste, jednak nie istniałyby, gdyby nie wcześniejsze powstanie PC.

Z perspektywy czasu, warto zastanowić się nad tym, jak zmienił się świat technologiczny w zaledwie trzydzieści lat. Dobrym pomysłem byłoby porównanie pierwszego komputera osobistego z jakimkolwiek smartfonem serii Samsung Galaxy S. Zestawienie jednego z ostatnich modeli wraz z wyżej wspomnianym PC wskazuje, że pamięć smartfona jest ponad czterysta tysięcy razy większa. Oznacza to, że przeciętny plik dźwiękowy w formacie mp3, którego wielkość wynosi ponad trzy megabajty, zająłby około dziewięćdziesięciu przestrzeni dyskowych pierwszych komputerów osobistych. Postęp jest zatem ogromny – co przyniesie nam pięćdziesiąta lub setna rocznica? Przyszłość wydaje się pełną niespodzianek. 

Related posts

Leave a Comment