Ubuntu Phone, Firefox OS, a może Tizen? Nowości na rynku systemów mobilnych.

Jak powszechnie wiadomo najpopularniejszymi platformami są Android, iOS oraz od niedawna Windows Phone. Na rynku spotkamy też inne systemy tj. BlackBerry, umierającego Bada OS i uśmierconego Symbiana. Jednak chęć zawojowania na tym polu jest silniejsza od strachu przed porażką, dlatego też zapowiadane są coraz to nowsze rozwiązania. Jakie?

Tizenp750x300

Tizen – czyli nic innego jak kolejny po Bada OS pomysł Samsunga. Sama koncepcja systemu otwartego, opartego na Linuksie jest ciekawa, szczególnie że powstał on na bazie Maemo. API Tizena ma bazować na HTML5. Rozumiem, że koreański gigant małymi krokami będzie starał się uniezależnić od Androida, tylko zastanawia mnie dlaczego. Przecież to właśnie zielonemu robocikowi zawdzięcza swoją popularność. Czas pokaże czy sama platforma zostanie entuzjastycznie przyjęta przez konsumentów. Osobiście? Szczerze w to wątpię.

firefoxOS750x300

Ubuntu Phone – Użytkownicy Mac’ów preferują kupno iPhone’ów. Właściciele PC z Windows8 wybiorą Smartfony z Windows Phone. A co jeśli jednak jestem zagorzałym zwolennikiem pingwina i nie wyobrażam sobie innego środowiska pracy niż najpopularniejsza dystrybucja Linuxa czyli Ubuntu? Firma Canonical od pewnego czasu dąży do komercjalizacji swoich produktów. Cała otoczka tajemniczości przy oczekiwaniu na premierę Ubuntu dla telefonów komórkowych tylko to potwierdziła. Sam system na chwilę obecną możemy uruchomić na Samsung Galaxy Nexus oraz LG Nexus 4, ale firma zastanawia się nad wypuszczeniem własnych smartfonów. Jeśli oglądaliście popularną reklamę Plus GSM przedstawiającą pełną harmonie produktów Microsoftu i zrobiło to na Was wrażenie, to możliwości jakie niesie za sobą połączenie stacjonarnego i mobilnego Ubuntu mogą Was zwalić z nóg.

 ubuntutPH750x300

Z trzech systemów na urządzenia mobilne jakie dziś zaprezentowaliśmy najciekawszy wydaje się projekt Canonical czyli Ubuntu Phone, jednak jeśli spojrzeć na sytuacje pod kątem przyszłych zysków to na razie tylko twór Samsunga może okazać się dochodowy. Firefox OS początkowo będzie wydany w krajach azjatyckich… i myślę, że tam już zostanie. 

 

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...