Screenshot 2014-11-13-12-04-25

W Google Play pojawiły się aktualizacje klawiatury, notatnika Keep oraz klienta SMS. Wszystkie wyglądają zjawiskowo.

Wczoraj gigant z Mountain View, podobnie zresztą jak Motorola, rozpoczął proces aktualizacji urządzeń do najnowszego Androida w wersji 5.0 Lollipop. Nie oznacza to jednak, że zapomniano o użytkownikach, którzy na update będą musieli poczekać dłużej. Przeciwnie – właśnie dla nich Google postanowił zaktualizować tytułowe aplikacje, które zyskały interfejs zgodny z Material Design.

Screenshot 2014-11-13-12-04-25

 

To jak prezentują się wspomniane programy, nie jest dla nikogo zaskoczeniem, gdyż od dłuższego czasu w sieci krążyły nieoficjalne pliki APK do samodzielnej instalacji. Chętni mogli na własne oczy sprawdzić nowe rozwiązania Google, jednak przewarzająca ilość userów wolała poczekać na finalne wersje klawiatury, kalendarza oraz notatnika.

Messenger (Chat)

Pierwszą aplikacją okazuje się Messenger, czyli program do obsługi wiadomości SMS. Co prawda w  polskim Google Play widnieje jako Chat, lecz po instalacji na urządzeniu nazwa zostaje zmieniona. Tak czy inaczej, nowy klient SMS nie przypomina starej, prostej do bólu aplikacji.

Screenshot 2014-11-12-18-23-55

Interfejs, jak nie trudno zgadnąć, jest zgodny z Material Design, czyli otrzymał kilka charakterystycznych elementów takich jak: pływająca ikonka nowej wiadomości, nowe awatary, kolorystykę wiadomości, zmieniającą się w zależności od zdjęcia nadawcy oraz piękne animacje przejść.

Screenshot 2014-11-13-12-05-16

Wygląd to nie wszystko. Na szczęście zmiany zaszły również „pod maską”. Przede wszystkim pojawiła się możliwość archiwizacji wiadomości (podobnie jak w Gmailu), dzięki czemu utrzymanie porządku w skrzynce nie powinno sprawiać nikomu trudności. Bardzo przydatną funkcją okazała się również możliwości zablokowania SMS przychodzących od konkretnych osób.

Klawiatura

 

Dopełnieniem Messengera jest oczywiście odświeżona wersją stockowej klawiatury, znanej użytkownikom „czystego” Androida. Nie doszukujmy się tutaj jednak nowych funkcji, gdyż takowych zwyczajnie brak. Zamiast tego użytkownik otrzymuje interfejs pasujący do Androida Lollipop. Myślicie, że to niewiele? Koniecznie pobierzcie najnowszą aktualizację, a od razu zmienicie zdanie.

Keep

Google, począwszy od prezentacji „Lizaka”, stara się na bieżąco dostosowywać interfejs swoich aplikacji do Material Desing. Oczywiście, nie wszystkie zmiany są przełomowymi, czego dobrym przykładem jest wspomniany notatnik.  Właściwie nie znajdziemy tutaj nic poza inną kolorystyką oraz bocznym menu. Nie rozumiem także, dlaczego w Keep nie pojawiła się pływająca ikonka nowej notatki. Czyżby nie każda aplikacja podlegała zgodności z Androidem Lollipop? Odpowiedź na tę pytanie znają jedynie developerzy odpowiedzialni za opisywany program.

Wszystkie wymienione wyżej aplikacje są dostępne do pobrania z poziomu sklepu Google Play. Z mojej strony gorąco zachęcam do wypróbowania nowości w nich zawartych.

Źródło: AndroidPolice, DrodLife.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...