You are here
Windows 10 obsłuży rozmowy głosowe smartfona z Androidem artykuły News 

Windows 10 obsłuży rozmowy głosowe smartfona z Androidem

Microsoft poinformował za pośrednictwem swojego bloga o nowościach w systemie Windows 10, które trafią do niejawnych testerów wraz z buildem 18999 (20H1). Okazuje się, że jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą zmianą, będzie prawdziwa synchronizacja połączeń głosowych pomiędzy Okienkami a Zielonym Robotem. Jak sądzę, zawdzięczamy to zapowiedzi Surface Duo.

Windows 10
fot. Microsoft

W ubiegłym tygodniu Microsoft zaprezentował nowości z serii Surface. Wśród urządzeń znalazły się komputery Surface 3Surface Pro 7, hybryda Surface Pro X oraz tablet z dwoma ekranami — Suface Neo. Moją uwagę przykuł sprzęt, który został nie tyle zaprezentowany, co zapowiedziany. Mowa o Suface Duo, czyli smartfonie z dwoma ekranami, który pracuje pod kontrolą… uwaga — Androida. To odważne posunięcie ze strony giganta z Redmond, które może się zwyczajnie opłacić. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu rozwiązania, należy jednak zapewnić większą spójność pomiędzy platformami Windows oraz Android. Prace w tym zakresie solidnie przyspieszyły, a efekty widzimy już dzisiaj.

Windows 10 i Android coraz bliżej

Kompilacja 18999 (20H1) systemu Windows 10, a więc wersja rozwojowa przeznaczona dla osób z grona niejawnych testerów zawiera moduł obsługi połączeń głosowych. Możliwość odbierania oraz inicjowania jest ściśle powiązana z aplikacją Twój Telefon, spinającą komputery ze smartfonami. Brzmi świetnie, szczególnie że po okresie testów, rozwiązania wyląduje najprawdopodobniej u wszystkich użytkowników platformy Microsoftu. Oczywiście, aby móc cieszyć się rozwiązaniem, należy spełnić kilka warunków.

Po pierwsze na komputerze musi być zainstalowana zgodna wersja systemu. Konieczne jest również korzystanie ze smartfona z Androidem z systemem w wersji 7 Nougat lub nowszym, a także pobranie ze Sklepu Play aplikacji Twój Telefon. Tylko tyle i aż tyle, gdyż nie każdy ma dziś dostęp do niejawnych testów Windows 10 Insider Preview. Co dokładnie będzie oferować nowe rozwiązania i jak wpłynie na przyszłość współpracy na linii Windows 10-Android?

Funkcja pozwoli na:

  • Odbieranie połączeń przychodzących na komputerze
  • Inicjowanie połączeń wychodzących z komputera za pomocą aplikacji do wybierania numerów lub listy kontaktów
  • Odrzucanie połączeń przychodzących na komputerze (wraz z niestandardową wiadomością zwrotną)
  • Uzyskanie dostępu do historii połączeń ze smartfona na komputerze
  • Bezproblemowe „przesyłanie” połączeń między smartfonem z Androidem a komputerem

Windows 10 niczym macOS

Microsoft się stara i to po prostu widać. Firma pragnie zapewnić użytkownikom wspomnianych platform systemowych możliwie spójne doświadczenie. Apple czyni to od dawna, dzięki czemu iUżytkownicy mogą cieszyć się symbiozą systemów oraz urządzeń firmy z Cupertino. Jako osoba aktywnie wykorzystująca rzeczoną możliwość powiem tylko, że działa funkcja wręcz idealnie i próżno szukać błędów czy niedociągnięć. Czy podobnie będzie z usługą Microsoftu?

Dzisiaj odpowiedź oznacza wróżenie z fusów. Do czasu pojawienia się stabilnej wersji rozwiązania oraz możliwości jego przetestowania, ocena jest niemożliwa. Niemniej, mam poważne obawy co do jakości narzędzia. Oby te okazały się bezzasadne.

Czekacie na „prawdziwą” synchronizację Windows 10 i Androida?

Źródło: Microsoft

Related posts

Leave a Comment