Wszystko o Windows 10, czyli krótkie podsumowanie dzisiejszej konferencji Microsoftu

Windows jako usługa (płatne subskrypcje), wszechobecna asystentka Cortana, pełna synchronizacja mobilnych kafelków z innymi urządzeniami, przeglądarka Spartan oraz Windows Holographic – wszystko to zostało zaprezentowane podczas dzisiejszego eventu. Wrażenia? Do tej pory nie mogę podnieść szczęki z podłogi.

Windows10

Działania Microsoftu od pewnego czasu zwyczajnie zaskakują i zmieniają obraz firmy. Wczoraj – konserwatywny gigant o ustabilizowanej pozycji, dziś – pionier innowacyjności. Muszę przyznać, że nowości pokazane podczas dzisiejszej konferencji zrobiły na mnie niesamowite wrażenie i nie mogę doczekać się przetestowania nawet ich części. Dobrze, skończmy zachwyty, a przejdźmy do konkretów.

Windows 10 jako usługa?

Najnowsza odsłona okienek wprowadzi mnóstwo zmian takich, jak implementacja asystentki głosowej (Cortana), pełną synchronizacje pomiędzy urządzeniami, na wzór Continuity od Apple czy przeglądarkę Spartan, mającą zastąpić wysłużonego Internet Exporera.

2015-01-21 183113-1

Co ciekawe system będzie udostępniony użytkownikom Windows 7,8 oraz 8.1 zupełnie za darmo. Jest jednak haczyk. User nie poniesie opłaty za OS jedynie w pierwszym roku użytkowania. Co będzie dalej? Z pewnością konieczne będzie opłacenie subskrypcji (tak, dobrze czytacie) na kolejny okres, choć ceny nie zostały jeszcze ostatecznie podane.

Cortana – w czym mogę Ci pomóc?

Wcześniejsze doniesienia o tym jakoby Cortana miała zagościć w desktopowej wersji Windowsa potwierdziły się. Od teraz nasza osobista asystentka będzie rejestrować nasze aktywności, aby następnie odpowiednio je analizować i w razie potrzeby (kiedy zapytamy?) udzielić nam stosowanych do sytuacji rad.

Dobrą wiadomością dla osób przewrażliwionych na punkcie prywatności jest możliwość wglądu do informacji, które zbiera algorytm oraz ewentualnej ich edycji. Wszystko z poziomu specjalnego „notatnika”. Oby uzyskać do niego dostęp – wystarczy poprosić? Kogo? Oczywiście naszą asystentkę.

Naturalnie Cortana, jak na „sekretarkę” przystało wykona wszystkie nasze polecenia tj. wysłanie SMSa, maila, dodatnie wpisu do kalendarza czy ustawienie przypomnienia.

Spartan, czyli żegnaj Internet Exporerze

Spartan to nic innego jak nowa przeglądarka internetowa mająca zastąpić IE. Czy zrobić to dobrze? Wydaje mi się, że tak. Głównymi zaletami nowego exporera będą lekkość (wspominam piękne początki Chrome), kompatybilność z nowymi rozwiązaniami oraz możliwość przeglądania stron w przyjemniej dla oka wersji testowej (ala instapaper).

2015-01-21 190259

To oczywiście nie wszystko. Microsoft zdecydował się zaimplementować w Spartanie możliwości „rysowania” po stronie internetowej, tworzenia notatek oraz komentarzy. Wszystko to możemy następnie zapisać  i udostępnić innym.

Windows 10 w edycji Mobile

Nowy OS ma zagościć na wszystkich urządzeniach. Od smartfonów, poprzez tablety, laptopy, desktopy, na wielkich dotykowych panelach kończąc. Oczywiście sprzęt wyposażony w ekrany dotykowe poniżej 8-cali będzie obsługiwał W10 w wersji Mobile, który jak wnioskuje po screenach oraz wypowiedzi Joe Belfiore’a z wyglądu przypominać ma obecne mobilne okienka (z pewnymi różnicami).

2015-01-21 184620

W smartfonowym Windowsie znajdziemy również bogaty zestaw aplikacji, które synchronizują się z naszymi innymi urządzeniami. Mowa także o powiadomieniach, co jest szczególne istotne przy „spinaniu” ekosystemu.

Windows HoloLens – hologramy to nie pień przyszłości

Początkowo nie mogłem uwierzyć w to, co widzę. Ale jednak – Microsoft zaprezentował swoją wizję gogli rozszerzonej rzeczywistości, które co prawda nie tworzą samych hologramów, a pozwalają jedynie na uzyskanie podobnego im efektu. Ten jest piorunujący, co najlepiej zobrazuje poniższa grafika.

 Wszystko o systemie Windows 10  Konferencja Microsoftu - live blog Spider s Web-650x352

Podoba mi się to, że aby korzystać ze wspomnianego gadżetu nie musimy podłączać go ani do smartfonu, ani do komputera. Windows Holographic działa niezależnie, gdyż posiada własną jednostkę obliczeniową.

Kiedy, kiedy i jeszcze raz kiedy?

Aktualizacja Windows 10 w programie Insider trafi do userów jeszcze w tym miesiącu, zaś developerka wersja mobilnej 10-tki zagości na pierwszych urządzeniach dopiero w lutym. Na oficjalną premierę finalnego buildu Windowsa 10, jak i „holograficznych” gogli będziemy musieli poczekać jeszcze do końca roku.

Dodaj komentarz

249 More posts in Wydarzenia category
Recommended for you
CHAOS OGARNIA PILTOVER W NOWEJ MUZYCZNEJ PLATFORMÓWCE Choice Provisions

Premiera na Nintendo Switch oraz PC w przyszłym tygodniu, a na Netflix – już wkrótce...