Hacker, bank, niezapłacony okup i wyciek danych wielu Polaków

Plus Bank nie zdecydował się na wpłatę 200 000 zł na cel charytatywny i tym samym nie spełnił żądań hackera, który uzyskał dostęp do danych dużej liczby klientów, przez co dziś w sieci zostały opublikowane dane części z nich (i w cotygodniowych „odcinkach” będą publikowane dane kolejnych).

W zeszłym tygodniu media obiegła wiadomość o tym, że hacker ukrywający się pod pseudonimem Raz (używa też aliasów Razor4, Polsilver) skutecznie złamał zabezpieczenia jednego z banków funkcjonujących w naszym kraju i zamierza ujawnić prywatne dane osób mających w nim konta, o ile nie zostaną spełnione jego żądania. Dziś już wiemy, że chodzi o klientów Plus Banku, to oni muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo finansowe. Instytucja w mało przekonujący sposób próbuje dementować wszelkie napływające informacje. „Szum” wokół całego wydarzenia jest dziełem samego sprawcy przestępstwa, który celowo je nagłośnił po to, by jak najskuteczniej wywrzeć presję na ofierze i tym samym nakłonić do wspomnianej wyżej wpłaty.

Trudno przewidzieć jaki dokładnie cała afera będzie miała wpływ na kondycję firmy, jest to na pewno bardzo poważny cios dla jej wizerunku i poziomu łączonego z nim zaufania, zarówno ze strony indywidualnych klientów, jak i sektora biznesowego. Niewątpliwie najbliższe miesiące będą dla niej bardzo ciężkie. Tym bardziej, że jej strategia obrony dobrego wrażenia nie robi, a to czego się dowiedzieliśmy o zabezpieczeniach banku świadczy o nim mizernie, żeby nie powiedzieć: skandalicznie. Wygląda na to, że Raz przez okres ok. 3 miesięcy bezkarnie „grasował” w systemie i przypuszczalnie ukradł z różnych kont ok. 1 miliona zł, po czym poinformował o całym zdarzeniu m. in. członków zarządu banku, Komisję Nadzoru Finansowego, Związek Banków Polskich, Mastercard i UOKiK. Dzisiaj zostały przez niego upublicznione prywatne dane 50 klientów biznesowych Plus Banku wraz z historią ich 50 ostatnich transakcji – kąsek niezwykle smakowity dla wszelkiego typu oszustów. Plus Bank na swojej witrynie internetowej przedstawia się jako „działający bezpiecznie i nowocześnie, budujący wiarygodne i długotrwałe relacje z Klientami” – po dzisiejszym zdarzeniu hasło to wydaje się jedynie warte śmiechu.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...