10 Gbps od INEA, czyli najszybszy net w Polsce

Zdaje się, że właśnie przekroczyliśmy kolejną barierę, jeżeli chodzi o dostęp do szerokopasmowego Internetu. Przynajmniej taką barierę przekroczą mieszkańcy Poznania, bo 10 Gbps od INEA trafiło właśnie do ich miasta. Czego chcieć więcej?

10 Gbps od INEA

Jaką prędkość mają wasze łącza internetowe w domu? Jeżeli mieszkacie w dużym mieście, to zapewne są one całkiem przyzwoite. Da się obejrzeć film w dobrej jakości poprzez streaming, a gra ze Steam czy PlayStation zassie się w przyzwoitym czasie. Zawsze jednak może być lepiej, prawda? Widocznie do takiego samego wniosku doszli przedstawiciele firmy INEA, bo dziś ogłoszono, że Poznań czeka mała rewolucja. Inaczej. Miasto czeka ogromna rewolucja.

10 Gbps od INEA

10 Gbps od INEA, czyli 10 Gigabitów na sekundę, trafi do około 30 tysięcy mieszkańców Poznania. Na teraz, bo w przyszłości firma chciałaby objąć usługą całą aglomerację, a nawet wyjść po za Wielkopolskę. Nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi, ale pewne jest to, że przyszłość rysuje się w bardzo przyjemnych barwach. Łącze 10 Gbps od INEA działa w technologii Fiber-to-the-home (FTTH) i jest symetryczne. Oznacza to tyle, że zarówno wysyłanie, jak i odbieranie powinno odbywać się z dokładnie tą samą prędkością.

Ile będzie kosztować mieszkańców Poznania taka przyjemność? No cóż, jak każda nowość, nie będzie to specjalnie tanie, ale trzeba wziąć też pod uwagę rewolucyjność tego rozwiązania. Do tej pory tylko kilka miejsc na świecie ma do niego dostęp (Japonia, Singapur, USA czy Szwajcaria). Za dostęp do usługi przyjdzie zapłacić 399 złotych. Czy to się opłaca? Cóż, Red Dead Redemption 2 ściągnęłoby się na dysk w około 2 minuty, a produkcja waży ponad 100 GB.

Przy dostarczeniu światłowodu potrzebnego do realizacji tego celu, pomagała firma Nokia.

Routery i urządzenia potrzebne do obsługi domowych sieci, znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: INEA informacja prasowa

2 komentarze

  • Tom Talk pisze:

    od dwoch dni rozmawiam z Inea o laczu 10Gbps – sorry ale technicy powiedzieli ze mimo iz moj blok jest nowy oraz infrastruktura ok to nie podlacza bo „za duze przeciazenie sieci” bedzie… cokolwiek to znaczy Inea ma oferte na 10Gbps ale nie finalizuje podlaczenia… nie bardzo rozumiem o co chodzi ale domyslam sie ze to tylko marketingowe zagranie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...