You are here
Biometria czy hasło – Intel sprawdza jak zabezpieczamy nasz dane artykuły 

Biometria czy hasło – Intel sprawdza jak zabezpieczamy nasz dane

Hasło jako jedyna metoda weryfikacji tożsamości użytkownika to najpowszechniejsze zabezpieczenie komputerów pracowników w dużych firmach w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie „Intela”.

Zabezpieczanie danych Slide

Eksperci podkreślają, że dziś samo hasło już nie wystarcza, a nowe technologie pozwalają na znacznie skuteczniejsze zabezpieczenie cennych zasobów firmy przed dostępem niepowołanych osób.

Przede wszystkim hasło

Badanie przeprowadzone na próbie 250 managerów IT z dużych przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech wskazuje na problem niedostatecznego zabezpieczenia dostępu do firmowych urządzeń, a tym samym zasobów, we wszystkich krajach regionu. 62% dużych przedsiębiorstw w regionie korzysta wyłącznie z zabezpieczenia w postaci hasła. Na Węgrzech jest to aż 80% wszystkich przebadanych firm, w Polsce – 62%, w Czechach – 54%, a w Rumunii – 46%.

Hasło już dawna przestało być wystarczającą metodą uwierzytelniania. Współcześni cyberprzestępcy są w stanie błyskawicznie je wykraść lub złamać, uzyskując tym samym dostęp do firmowego komputera, sieci i danych. Zabezpieczenia zapewniające znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa są dziś szeroko dostępne i łatwe do wdrożenia, dzięki technologiom takim jak „Intel Authenticate”, dostępnej na urządzeniach z procesorami „Intel Core vPro” oraz „Intel Core M vPro” szóstej generacji – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor „Intela” w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zabezpieczanie danych Screen 2

Zabezpieczenie wyższego stopnia, czyli hasło oraz jedna dodatkowa metoda uwierzytelniania (np. karta dostępu, czytnik linii papilarnych, dodatkowy kod PIN) stosowane jest znacznie rzadziej: w 38% przedsiębiorstw z Czech, 36% przedsiębiorstw z Rumunii, 24% przedsiębiorstw z Polski oraz 14% przedsiębiorstw z Węgier (średnia dla regionu to 26%). W organizacjach objętych badaniem* sporadycznie stosuje się jeszcze silniejsze zabezpieczenie, składające się z hasła i dwóch dodatkowych metod weryfikacji tożsamości. Wykorzystuje je zaledwie 8% firm w Polsce, 6% firm w Rumunii, 4% firm w Czechach i 4% firm na Węgrzech, co daje średnią regionalną na poziomie 6%.

Biometria budzi zaufanie

Pomimo powszechnego stosowania hasła do komputera jako jedynego zabezpieczenia, niewielu managerów IT uważa je za najskuteczniejszą metodę kontroli dostępu (w Rumunii – 24%, w Polsce – 14%, w Czechach – 10%, na Węgrzech – 9%, średnia dla regionu – 14%). To biometria cieszy się największym zaufaniem decydentów IT w dużych firmach (pośród 55% respondentów w Polsce i całym regionie), wyprzedzając jeszcze karty dostępu oraz kod PIN (odpowiednio wśród 20% respondentów w Polsce i całym regionie oraz 2% respondentów w Polsce i 4% całym regionie).

Zabezpieczanie danych Screen

„Intel Authenticate” to wspomagany sprzętowo mechanizm wielopoziomowego uwierzytelniania, zapewniający maksymalny poziom ochrony przed kradzieżą tożsamości i danych. Umożliwia weryfikację tożsamość użytkownika na podstawie kombinacji nawet trzech elementów – numeru PIN, urządzenia, które użytkownik ma przy sobie (np. telefonu) oraz jego odcisku palca.

*) Badanie „Intela” zostało zrealizowane w dużych firmach (zatrudniających powyżej 150 pracowników) w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech. Na pytania odpowiedziało 250 decydentów IT z przedsiębiorstw z różnych branż, w tym 80 z Polski, 50 z Rumunii, 70 z Węgier i 50 z Czech.

Źródło: Intel

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment