Czy można stworzyć w Polsce handheld?

RetroPAD, czyli nowa, przenośna konsolka jest kolejnym dowodem na to, że na rodzimym rynku można stworzyć ciekawe urządzenie. Produkt jest obecnie w formie prototypu, ale jego twórcy mają nadzieję, że będzie on pierwszym polskim handheldem, który trafi do serc nie tylko polskich, ale i zagranicznych użytkowników.

Kraków to nie tylko piękne miasto, ale miejsce, gdzie rodzą się pomysły mogące podbić światowy rynek. Jeszcze nie ucichły echa po opisywanych przez nas goglach VRIZZMO Volt MK2, a już na horyzoncie pojawiło się kolejne urządzenie, o którym należy wspomnieć. Twórcami konsolki retroPAD są Krzysztof Kuc i Konrad Marek, na co dzień pracujący w firmie YELLOWTEAM, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem portali, sklepów i stron internetowych. Jeśli chodzi o Krzyśka, to jego pasją jest Atari i na demoscenie można go spotkać działającego pod pseudonimem kris3d. Podjął on wyzwanie zaprojektowania wyglądu konsoli i zajmuje się promocją oraz organizowaniem funduszy na dalszy rozwój konsoli. Krzysiek jest też pomysłodawcą gry TruboSnail, która jako pierwsza została wgrana w wersji testowej do retroPAD-a i na niej jest testowany wczesny prototyp konsoli. Konrad odpowiedzialny jest za sprawy elektroniczno-programistyczne i to on lutuje, podpina kabelki, projektuje wnętrze i próbuje zamknąć całość w ciasnej obudowie. 

Ojcom konsolki przyświecała idea, by stworzyć produkt podobny do Gamebuino, ale w znacząco innej obudowie i z kolorowym wyświetlaczem. Samo urządzenie Gamebuino jest projektem handheldu retro, opartego na Arduino. Choć na pierwszy rzut oka konsola ta nie jest zbyt urodziwa, to graficznie i dźwiękowo przypomina ona połączenie dwóch handheldów od Nintendo – Game Boya i Game & Watch. Podobnie jest z urządzeniem retroPAD. Stanowi ono prawdziwe wyzwanie dla programistów i grafików.

Konsolka wygląda niepozornie, a jej kanciasty kształt obudowy wydrukowanej na drukarce 3D potrafi przy pierwszym podejściu odrzucić użytkownika od produktu. Warto jednak wziąć ją do rąk i zobaczyć, co ma do zaoferowania. Sercem handheldu jest Arduino Nano 3.0, czyli ATmega 328, dający 32 kB i czyniący z niego platformę 8-bitową. Jeśli chodzi o gry, to konsola ma wgrany tytuł TurboSnail, prostą zręcznościówkę. W planach jest stworzenie kolejnej, Cat&Mouses bazującej na silniku poprzedniczki.

 

Dane techniczne:

Szerokość: 9 cm

Długość: 13,80 cm

Wysokość: 1,5 cm

Układ: AVR ArduinoNano 3.0

Rozdzielczość: 320 x 240 px

Wyświetlacz: TFT/RGB/5 cali

Kolory: 20 tysięcy

Dźwięk: mono/słuchawki

Pamięć: 32 kB wbudowane/kartridże

Sterowanie: 5 przycisków

Gry: jedna wbudowana

Rozszerzenie: kartridże z grami/programami

 

Twórcy konsoli RetroPad mają nadzieję, że ich produkt przebije się wkrótce do szerszej publiczności i uda się go oficjalnie zaprezentować w wersji produkcyjnej (niskoseryjnej) na PixelHeaven jako “Pierwszy, polski niezależny handheld, ever!”, a w dalszej kolejności na największym zlocie fanów Atari jaki odbywa się w Polsce, czyli na Silly Venture.

Trzymamy kciuki za dalsze prace i sukcesy!

Więcej informacji: RetroPad

 

Źródło grafiki: Facebook retroPAD

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

518 More posts in Sprzęt category
Recommended for you
iPad
iPad jako zewnętrzny monitor? Apple pracuje nad nową funkcją macOS

Apple pracuje nad natywną funkcją, która pozwoliłaby na wykorzystanie tabletów iPad jako zewnętrznego monitora dla...