Nielegalny Windows na 83 proc. komputerów w Azji

Microsoft postanowił przeprowadzić test, w ramach którego gigant zakupił w kilku azjatyckich krajach 166 egzemplarzy komputerów z zainstalowanymi okienkami. Krótkie badanie wykazało, że nielegalny Windows był zainstalowany na 83 proc. badanych komputerów. Skala problemu jest więc ogromna, choć tylko teoretycznie.

Nielegalny Windows

Trzeba przyznać, że test, który przeprowadził Microsoft, był dość oryginalny. Skłamałbym jednak, pisząc, że odzwierciedla on sytuacje nielegalnego programowania w Azji. Faktycznie, lwia cześć badanych komputerów miała zainstalowaną nielegalną kopię Windowsa, jednak były to losowe urządzenia. Niemniej, uzyskane dane pokazują, że sytuacja na wspomnianym rynku jest niepokojąca.

Nielegalny Windows w Azji

Microsoft zakupił aż 166 nowych komputerów z Indii, Indonezji, Korei, Malezji, Filipin, Singapuru, Tajwanu, Tajlandii oraz Wietnamu. Wszystko w celu przeprowadzenia azjatyckiego testu legalności. Po przebadaniu rzeczonych komputerów okazało się, że aż 83 proc. z nich korzysta z nielegalnej kopii Windowsa. To jednak nie koniec złych wiadomości.

Na 84 proc. wspomnianych maszyn znaleziono także trojany oraz wirusy, czyli mówiąc najprościej — oprogramowanie zagrażające bezpieczeństwu użytkownika.

“Próbki” zostały pozyskane od niewielkich detalicznych sprzedawców, którzy kusili klientów atrakcyjnymi cenami. Ciekawe, czy w Polsce sytuacja wygląda podobnie. Jak myślicie?

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2796 More posts in artykuły category
Recommended for you
Acer z NVidia GeForce
Acer z NVidia GeForce GTX 16 – potwory dla graczy

Ogłoszono właśnie, że laptopy Acer z kartami NVidia GeForce GTX 16, trafią na sklepowe półki....