You are here
11 rzeczy na temat menopauzy, które dobrze byłoby usłyszeć od matki News 

11 rzeczy na temat menopauzy, które dobrze byłoby usłyszeć od matki

Otwarte rozmowy na temat menopauzy mogą przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji tego tematu. Im więcej wiemy i mówimy o menopauzie, tym bardziej normalne i mniej wstydliwe staje się to doświadczenie. Dostać od mamy wiedzę na temat dojrzałości i menopauzy to cenny dar. Co dobrze byłoby usłyszeć?

Edukacja na temat menopauzy jest wciąż niewystarczająca, a brak informacji na ten temat negatywnie wpływa na sposób, w jaki kobiety ją postrzegają oraz na ich reakcje na zmiany zachodzące w ich ciałach – tak wynika z badania „Women’s knowledge and attitudes to the menopause”* („Wiedza i postawy kobiet wobec menopauzy”) przeprowadzonego w 2023 r. przez BMC Health.

Podejmowanie tego tematu przez matki może więc zapewnić córkom nie tylko lepsze przygotowanie na przyszłość, ale również wsparcie emocjonalne i praktyczne, które jest kluczowe w radzeniu sobie z tym ważnym etapem życia. W naszym społeczeństwie menopauza często owiana jest tajemnicą i tabu. Nie zawsze w domach rozmawia się na ten temat otwarcie.

Co dobrze jest usłyszeć od matki o menopauzie

Anna Niewiarowska, mentorka menopauzy, która towarzyszy kobietom w różnym wieku – przygotowując je do wejścia w dojrzałość i pomagając odzyskać równowagę hormonalną oraz radość życia w okresie klimakterium – przygotowała listę 11 rzeczy, które dobrze byłoby usłyszeć o menopauzie zanim jej doświadczymy. Tak by nie odczuwać lęku i nie postrzegać tej przemiany w kategorii straty. Usłyszeć to wszystko od własnej mamy, osoby której ufamy, byłoby wręcz idealnie.

 Co dobrze jest usłyszeć od matki o menopauzie:

 1. że menopauza nie jest chorobą
 2. że jest to naturalny etap w twoim życiu
 3. że każda z nas przechodzi menopauzę inaczej, indywidualnie
 4. że to nie jest tylko zmiana fizyczna, bo obejmuje również twoją sferę mentalną i emocjonalną
 5. że to transformacja, która nie zabiera ci poczucia własnej wartości, kobiecości, seksualności
 6. postrzegaj to przejście jako okres transformacji, który wymaga od ciebie życzliwości i cierpliwości do siebie
 7. że jest to czas, który oznacza pozwolenie sobie na szukanie wsparcia, na odpoczynek w razie potrzeby i uznanie jeżeli coś jest trudne, to jest trudne
 8. że jest to moment kiedy możesz zadbać o siebie z taką samą czułością z jaką dbałaś o innych
 9. że objawy menopauzy są normalną częścią okresu przejściowego
 10. że nawet najbardziej dokuczliwe objawy menopauzy da się złagodzić i wyeliminować
 11. że terapia hormonalna nie jest jedynym rozwiązaniem na wsparcie w menopauzie.

Menopauza nie ma wieku

Pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawić nawet ok. 10 lat przed samą menopauzą, czyli całkowitym ustaniem miesiączkowania. Jak wynika z opracowania „Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet”, średni wiek menopauzy w Polsce to 51 lat, co oznacza, że wiele kobiet zaczyna odczuwać objawy okołomenopauzalne już po 40. roku życia lub nawet wcześniej. 

Menopauza nie ma wieku. Czasami zdarza się też, że w momencie kiedy kobiety zastanawiają się  jeszcze nad urodzeniem kolejnego czy ostatniego dziecka, to mogą pojawić się już pierwsze objawy. Jeżeli wcześniej o siebie zadbamy, to ten okres, ten wiek menopauzy może się nam oddalić, a z dużym prawdopodobieństwem unikniemy intensywnych objawów. To jest ważne, żeby mówić o tym, że menopauza niczego nam nie zabiera, ani młodości, ani kobiecości, ani tej radości życia, jeżeli tylko tak chcemy – podkreśla Anna Niewiarowska.

Niestety wiele kobiet wciąż utożsamia menopauzę z końcem atrakcyjności fizycznej i seksualności.  Kobiety obawiają się, że w oczach społeczeństwa przestaną być postrzegane jako atrakcyjne i staną się niewidoczne, lub co gorsza przestaną podobać się samym sobie. Jednak menopauza nie musi oznaczać końca, a tym bardziej końca atrakcyjności i aktywności seksualnej. Wręcz przeciwnie, może stać się nowym, ekscytującym początkiem odkrywania nas samych. Ważne jest, aby nie postrzegać menopauzy jako czegoś krzywdzącego, a jako naturalny okres w życiu każdej kobiety, który obfituje w możliwości. Jest to czas, w którym w pierwszej kolejności warto zadbać o siebie i swoje własne potrzeby.

Najważniejsza jest zmiana perspektywy. Menopauza to jest takie zatrzymanie, czas refleksji, spojrzenia na to, co do tej pory wydarzyło się w naszym życiu. Wymaga to akceptacji i wykorzystania tego, co dała nam natura – mówi Anna Niewiarowska.

Related posts

Leave a Comment