You are here
19. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym Wydarzenia 

19. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym

Tłumy ludzi w niedziele opanowały Stadion Narodowy w Warszawie, aby zobaczyć 19. Piknik Naukowy i Technologiczny organizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. My również zajrzeliśmy zobaczyć jak przebiega święto nauki na warszawskiej Pradze.


W tym roku dla zwiedzających zostało udostępnionych ponad 800 stoisk o różnej tematyce. Motywem przewodnim często było światło z uwagi na to, że rok 2015 został ogłoszony przez ONZ rokiem światła. Na stanowiskach można było zobaczyć ciekawe eksperymenty, zapoznać się z materiałami dotyczącymi danego zagadnienia, a nawet nierzadko coś samemu zbudować (np. działający mały peryskop). Dużo prezentacji było związanych ze światłem, oglądający mogli zobaczyć jak działają lasery czy mikroskopy, w tym te prowizorycznie zbudowane ze smart fonów. Swoje stoiska miały też poważne wydziały Politechniki takie jak Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych czy Instytut Fizyki Jądrowej, próbując zachęcić przyszłych studentów do wyboru ścisłego kierunku studiów.


Jedną z największych atrakcji była możliwość zobaczenia i posterowania różnymi robotami, pokaz dronów najnowszej generacji, a także wizyta w specjalnie przygotowanej wystawie Światłoprzestrzeń we wnętrzu Stadionu. W galerii Światłoprzestrzeń można było obejrzeć najciekawsze eksperymenty związane ze światłem, między innymi poobserwować fluorescencyjne glony czy zrobić zdjęcie za pomocą liścia. Na uwagę też zasługiwała wystawa korespondencji wymienianej przez Alberta Einsteina oraz Marię Skłodowską-Curie, wypożyczona specjalnie na piknik naukowy z Archiwum Alberta Einsteina w Izraelu. Na zeszłoroczny piknik przyszło prawie 150 tysięcy widzów, w tym roku sądząc po tłumach wynik był podobny, zwłaszcza, że dopisywała świetna pogoda. Gratulujemy organizatorom czyli Centrum Nauki Kopernik oraz Polskiemu Radiu za udaną próbę zainteresowania warszawiaków nauką oraz technologią. Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok na następnym Pikniku Technologicznym.

My też mamy własne roboty, tylko, że sprzątające, po które zapraszamy do naszego sklepu.

Related posts

Leave a Comment