[Poradnik] Sprzedajemy używany telefon
Na samą myśl o zakupie nowego „wypasionego” smartfona, na twarzy większości z nas maluje się uśmiech. Nic dziwnego, w końcu będziemy mogli zacząć korzystać z tych wszystkich wspaniałych funkcjonalności. Nie mniej jednak musimy pozbyć w także starego urządzenia. Jak to zrobić, aby nie stracić i uzyskać satysfakcjonującą cenę?
Przygotowaliśmy dla was kilka rad, dzięki którym usprawnicie proces sprzedaży zalegającego w szufladzie urządzenia:
Przywróć soft do stanu fabrycznego – i nie chodzi tutaj o kliknięcie w opcjach „przywracanie do stanu fabrycznego”. Owszem, jeśli nie „grzebaliście” w oprogramowaniu i na waszym urządzeniu drzemie oryginalny firmware możecie ograniczyć się jedynie do tej czynności. Jeśli jednak pojęcie Root, Jailbreak i CustomRom nie są wam obce, najprawdopodobniej modyfikowaliście soft w mniejszym lub większym stopniu.
Klienci zainteresowani kupnem waszego smartfona oczekują pewnego oprogramowania jakie dostarcza producent oraz tego, że będzie on posiadał gwarancję. Jak się domyślacie proces odblokowania urządzenia powoduje utratę ważności tegoż dokumentu. Jest to proces odwracalny, lecz nie przekonacie tym argumentem nabywców.
W takim razie warto poświęcić chwilę na przywrócenie wszystkiego do stanu jak z pudełka. To pozwoli w pewnym stopniu na podniesienie ceny naszej słuchawki.
Stan wizualny „idealny” – niejednokrotnie przeglądając ogłoszenia natrafiamy w opisie na zdanie, w którym sprzedawca twierdzi, że telefon jest w stanie idealnym, bez oznak użytkowania. Zapewniam was, że nawet dbając o sprzęt znajdziemy w nim takowe ślady. Cześć z nich możemy w prosty sposób usunąć/ukryć.
Mamy na ekranie porysowaną folię? Wymieńmy ja (niewielki koszt) lub całkowicie się jej pozbądźmy (jeśli nasz ekran jest bez zarysowań). Dodatkowo warto „przedmuchać” sprężonym powietrzem wszystkie otwory urządzenia tj. port microUSB, maskownicę głośników itp.
Jeśli wasze urządzenie posiada wymienną klapkę na baterię i jest ona w stanie agonalnym – wymieńmy ją. Jest to, co prawda inwestycja, która na pozór wydaje się absurdalna, gdyż chcemy na telefonie zarobić, a nie dokładać do niego. Prawda jest taka, że dzięki takiemu „odświeżeniu” mamy sporą szansę uzyskać jeszcze lepszą cenę.
Skompletujmy pełny zestaw – „zgubiłem dokumenty, pies zjadł gwarancję oraz kabel usb, pudełko zostało ukradzione przez kosmitów”… sprzedawcy mają setki wytłumaczeń na braki w zestawie. Kupującego to jednak nie obchodzi – braki to braki, a co za tym idzie cena musi być niższa.
Właśnie dlatego powinniśmy odnaleźć takie rzeczy jak: gwarancja, dowód zakupu, akcesoria oraz pudełko. Posiadając pełny komplet producenta z pewnością uzyskamy te kilkadziesiąt zł więcej.
Na koniec małe pytanie. Poniżej zaprezentujemy dwa przykładowe teksty ogłoszeń. Pierwsze zredagowane przy pomocy naszych rad. Drugie jest zaś tego przeciwieństwem.
„Witam Serdecznie, posiadam na sprzedaż Samsunga Galaxy w bardzo dobrym stanie, z pełnym kompletem dokumentów oraz akcesoriami takimi jak: ładowarka, kabel USB, słuchawki. Do zestawu dodaję ważną gwarancję producenta oraz dowód zakupu” – brzmi wiarygodnie?
„Witam, mam na sprzedaż Samsunga Galaxy w bardzo dobrym stanie. Niestety, brak dokumentów. Nie kradziony, gdyż dostałem go w rozliczeniu. Do telefonu posiadam tylko ładowarkę” – nie wiem jak wy, ale ja nie zatrzymałbym się nawet przez chwilę przy tego typu ogłoszeniu.
Podsumowując – warto poświęcić odrobinę czasu, czasem nawet pieniędzy, aby przy sprzedaży starego sprzętu uzyskać satysfakcjonującą cenę.