klawiatura dla graczy

Klawiatura dla graczy – jak wybrać najlepszą?

Wraz z rozwojem branży gier wideo, zaczęło na rynku pojawiać się coraz więcej sprzętów skierowanych do nowych odbiorców. Tymi odbiorcami są oczywiście gracze i to nie tylko ci, którzy mogą nazywać siebie profesjonalistami. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest klawiatura dla graczy, ale jak wśród setek pozycji wybrać tą, która będzie najlepsza?

klawiatura dla graczy

Klawiatura oraz myszka to podstawowe akcesoria peryferyjne, które każdy szanujący się gracz, powinien mieć dobrane pod swoje własne potrzeby. Warto także pomyśleć o specjalnym biurku czy fotelu, ale w porównaniu do wyżej wymienionych sprzętów, to mniej ważne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać ze standardowych urządzeń. Jednak w chwili, kiedy spróbujemy po raz pierwszy w pełni profesjonalnego sprzętu, już nigdy nie będziemy chcieli wrócić do podstawy. Tylko na co zwrócić uwagę wybierając klawiaturę i nie stracić przy tym pieniędzy?

Klawiatura dla graczy

Wybierając klawiaturę dla graczy, warto najpierw zadecydować o tym, jakim mechanizmem będą obsługiwane jej klawisze. Tak naprawdę to możemy podzielić je na trzy osobne kategorie. Pierwsza z nich to klawiatury mechaniczne, czyli takie, gdzie dla każdego przycisku przypisany jest osobny mechanizm. W przypadku wyboru takiego właśnie sprzętu warto mieć na uwadze jedno – urządzenie nie należy do najcichszych. To może mieć znaczenie, a szczególnie wtedy, kiedy planujemy granie w nocy i nie chcemy obudzić współdomowników.

Klawiatury mechaniczne charakteryzują się jednak wyjątkową wytrzymałością. Przełączniki potrafią wytrzymać nawet do 50 milionów (sic!) uderzeń, a to oznacza, że takie sprzęt powinien wystarczyć na długo okres czasu. Oczywiście pod warunkiem, że będzie traktowali go z odpowiednim szacunkiem. Dobrze więc wybrać model, który będzie także wytrzymały (chociażby E-Blue Mazer Special Ops), co da nam choć odrobinę pewności, że nie przepłaciliśmy za sprzęt.

E-Blue Mazer Special Ops

Mechaniczne mechanizmy to nie jedyne, które można znaleźć w klawiaturach. Kolejnym typem jest bowiem sprzęt z przyciskami membranowymi. Pod klawiszami znajdują się wtedy specjalne membrany, które przekazują sygnał do komputera. Wykorzystanie gumy sprawia, że tego typu urządzenie jest cichsze w obsłudze i czasem też wygodniejsze. To oczywiście kwestia przyzwyczajenia, więc przed wyborem sprzętu, warto przetestować go osobiście. Ostatnim typem jest tak zwana hybryda, czyli połączenie klawiatury mechanicznej z membranową. Tutaj jednak trzeba przygotować się na niemały wydatek.

Przesył i ułożenie klawiszy

Klawiatura dla graczy powinna być przewodowa? Zdecydowanie tak, bo to gwarantuje szybszy czas reakcji na ruchy użytkownika. W przypadku złącza USB zazwyczaj jest to około 1000 Hz. Niektóre ze sprzętów posiadają jednak możliwość ustawienia czułości klawiszy i trybów pracy (np. 125, 250 czy 500 Hz). Wiadomo, że im szybszy czas reakcji sprzętu, tym my mamy w grze większe szanse na powodzenie. Dobrze więc to sprawdzić.

Ważne też jest samo ułożenie klawiszy oraz ich wielkość. Przykładowo w „układzie US” klawisz Enter jest podłużny, a w „układzie UK” jest już znacznie większy. Dodatkowo niektóre skróty znajdują się w innych miejscach, a przynajmniej na nadruku widocznym na klawiszu. Wielkość przycisków także ma znaczenie, ale bez sprawdzenia tego osobiście, trudno będzie dobrać dla siebie odpowiedni sprzęt.

Ergonomia

Dobra klawiatura dla graczy charakteryzuje się także tym, że dba o wygodę jej użytkownika. Odpowiednie podkładki pod nadgarstki to już standard, o którym nie powinno się zapominać. Warto także zwrócić uwagę na to, czy samo urządzenie jest stabilne. Dobre podkładki oraz obciążenie sprawią, że nawet podczas emocjonującej rozgrywki, gracz będzie miał pewność, że nic nie przeszkodzi mu w drodze do wygranej.

Miłym dodatkiem jest oczywiście możliwość przypisywania poszczególnych przycisków na klawiaturze do konkretnych akcji. Sprzęty, które to potrafią znajdziemy w ofercie niemal każdego producenta. Podświetlane klawisze to także coś, co może się przydać i to nie tylko w nocy. Odpowiednie światło pomaga się skupić podczas gry i sprawia, że gracz mimowolnie wie, gdzie powinny znaleźć się jego palce.

Istnieją także klawiatury dedykowane konkretnym sprzętom (np. Microsoft Surface), ale te dla graczy to już zupełnie inna bajka.

Black Friday przyniósł kilka promocji, a ofertę na jedną z nich, czyli klawiaturę E-Blue, znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Opracowanie własne / Wikipedia

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...