Nowy Mac Pro

Koszmarnie drogi Nowy Mac Pro to prawdziwy potwór

Wczorajsza konferencja WWDC 2019 skupiła się na oprogramowaniu. Sadownicy pokazali nowe systemy iOS 13, watchOS 6 oraz macOS 10.15, ale to nie wszystko, co przygotowano dla uczestników eventu. Na Keynote pokazano także Nowy Mac Pro, piekielnie wydajny komputer stacjonarny, o który będą zabijać się profesjonaliści.

Nowy Mac Pro
fot. Apple

Apple nieco odpuściło sobie rynek typowo profesjonalnych stacji roboczych. Mac Pro starzeje się, a iMac Pro… cóż, tak naprawdę nie jest on stacjonarnym komputerem, a konstrukcją typu All-in-One. Wydajną, ale dalej mówimy o AiO. Sadownicy zdają sobie jednak sprawę z oczekiwań profesjonalistów, choćby tych odpowiedzialnych za montaż filmów czy muzyki. Właśnie dla wspomnianych grup powstał Nowy Mac Pro. Nie uwierzycie, co udało się do niego „zapakować”.

Nowy Mac Pro — 28 rdzeni, 1,5 TB RAM i osiem gniazd PCI Express

Zanim zaczniecie zastanawiać się nad tym, czy zacząć zbierać na nowego Maca Pro, chcę nieco ostudzić wasz entuzjazm. Cena podstawowego wariantu komputera z ośmiordzeniowym procesorem Intel Xieon, grafiką Radeon Pro 580x, 32 GB RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB kosztuje aż 5999 dolarów. W bezpośrednim przeliczeniu daje nam to prawie 23 000 zł, jednak obstawiam, że polska cena wyniesie co najmniej 25, jeśli nie 27 tysięcy zł. To duży koszt, na który nie każdy będzie mógł sobie pozwolić. Co dostaniemy w zamian?

Świetnie zaprojektowaną obudowę, która wygląda solidnie i nieco przypomina tarkę. Tak, komputer ma bez wątpienia mocny „potencjał memiczny”, jednak nie warto kpić z niecodziennego wyglądu. Niektórym będzie on pasował, lecz siłą sprzętu jest jego wyjdajność. Przede wszystkim użytkownik otrzyma tutaj możliwość wymiany podzespołów, a to dla profesjonalistów jest zwyczajnie istotne. 

Sprzęt występuje w wielu wariantach konfiguracyjnych:

 • Procesory Intel Xion — 8, 12, 16, 24 lub 28-rdzenie (od 24,5 MB do 66,5 MB cache)
 • RAM DIMMs — 32, 48, 96, 192, 384, 768 GB oraz 1,5 TB
 • Grafika —AMD Radeon Pro Vega II, AMD Radeon Pro 580X, AMD Radeon Pro Vega II Duo
 • Zasilacz 1,3 Kw
 • 3 Gniazda PCI Express gen 3
 • Dysk SSD — 256 GB, 1, 2 lub 4 TB
 • Wbudowane głośniki i złącze audio 3,5 mm
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi ac
 • Wymiary 52,9 x 35 x 21,8 cm
 • Waga 18 kg

Jak widać, Nowy Mac Pro to prawdziwy potwór, który bez zająknięcia poradzi sobie z najbardziej wymyślnymi i zasobożernymi zadaniami. Jakimi? Na przykład z renderowaniem 3 strumieni wideo 8K ProRes RAW w 30 klatkach na sekundę albo do 16 strumieni wideo 4 ProRes 422 przy 40 fps. Trzeba oddać firmie, że w kwestii sprzętu dla profesjonalistów najzwyczajniej w świecie pozamiatała.

Źródło: Apple

Dodaj komentarz

6488 More posts in News category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....