You are here
Sąd orzekł, że niemiecki morderca musi zniknąć z internetu artykuły News 

Sąd orzekł, że niemiecki morderca musi zniknąć z internetu

Prawo do bycia zapomnianym działa nawet w przypadku przestępców oraz zbrodniarzy. Okazuje się, że skorzystał z niego niemiecki morderca, który zwrócił się o pomoc do tamtejszego sądu. Zapadł pomyślny dla byłego skazanego wyrok. Niestety, jego treść nieco komplikuje kwestię wolności prasy.

Morderca
fot. Pxhere

W 1982 roku niemiecki sąd wydał wyrok dożywocia za morderstwo dwóch osób. Przestępca, który popełnił zbrodnię, wyszedł jednak na wolność już w 2002 roku i od tego czasu, jak sam twierdzi, żyje w zgodzie ze społeczeństwem. Utrudniają mu to jednak media oraz wyszukiwarka Google. W internecie bez trudu można odnaleźć informacje dotyczące byłego skazanego. To godzi w dobro jego rodziny, dlatego też mężczyzna postanowił zwrócić się o pomoc do sądu.

Niemiecki morderca znika z Google

Wniosek o usunięcie danych z artykułów kierowany do wydawców złożono w 2009 roku. W 2012 roku sąd federalny odrzucić sprawę twierdząc, że prawo do prywatności mężczyzny kłóci się z interesem publicznym i wolnością prasy. Wydawało się, że to koniec walki byłego skazańca. To prawda — wydawało się, gdyż nie dał on za wygraną i złożył odwołanie. To zostało już rozpatrzone pozytywnie.

Oznacza to, że rzeczony jegomość powinien zniknąć z wyników wyszukiwania w Google. Warto jednak dodać, że nie dotyczy to wyłącznie wspomnianej usługi. Wyrok można bowiem interpretować na różne sposoby. Dla przykładu, może okazać się, że wydawcy będą musieli usunąć z sieci artykuły dotyczące niemieckiego mordercy lub zablokować dostęp do wspomnianych materiałów. To faktycznie nieco godzi w wolność mediów.

Prawo do bycia zapomnianym obowiązujące na terenie Unii Europejskiej jest prawem kontrowersyjnym. Z jednej strony przepisy mogą okazać się przydanym narzędziem pozwalającym zachować prywatność wielu osób, z drugiej strony wspomniane „osoby” mogą być groźnymi mordercami. Warto mieć to na uwadze. Szczególnie że po wygranej batalii sądowej Niemca, podobne wnioski mogą złożyć również inni zbrodniarze.

Co sądzicie o prawie do bycia zapomnianym?

Źródło: BBC

Related posts

Leave a Comment