You are here
Niemieckie szkoły bez Office 365, iWork i Dokumentów Google! artykuły News 

Niemieckie szkoły bez Office 365, iWork i Dokumentów Google!

Nasi zachodni sąsiedzi zablokowali właśnie możliwość korzystania z pakietów Office 365, iWork i Dokumentów Google w szkołach. Wszystko w imię walki o prywatność uczniów i nauczycieli będących obywatelami Niemiec.

Office
fot. Pxhere

Pakiet aplikacji biurowych Microsoft Office 365 to dzisiejszy standard, który jest wykorzystywany zarówno w firmach, jak i szkołach. Użytkownicy często nie są świadomi istnienia alternatyw, ale niebawem mogą być wręcz zmuszeni do ich poszukiwania. Tak maluje się obraz sytuacji niemieckich uczniów i nauczycieli, którzy nie mogą już korzystać z tytułowego oprogramowania.

Office 365, iWork i Dokumentów Google zakazane w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi postanowili zadbać o prywatność w szkołach, przy czym sprawa odnosi się zarówno do nauczycieli, jak i samych uczniów. Komisarz Hesse ds. Ochrony danych i wolności informacji (HBDI) uważa, że korzystając z pakietu Office 365 i podobnych, narażamy się na potencjalne ujawnienie przeróżnych informacji amerykańskim władzom. Mało tego, okazuje się, że Office 365 nie jest zgodny z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych GDPR (RODO)

Okazuje się, że dane takie jak dokumenty tekstowe, nagłówki wiadomości email czy prezentacje tworzone w szkołach przechowywane są na zagranicznych serwerach, o czym użytkownicy (uczniowie i nauczyciele) nie są każdorazowo informowani. Aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem, dzieci powinny zostać zapytane o zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych przez Microsoft, a jako że najmłodsi nie mogą tego uczynić, jedynym wyjściem jest zablokowanie możliwości korzystania z pakietów biurowych w szkołach.

Z pewnością Microsoft znajdzie rozsądne wyjście z tej niekorzystnej dla obydwu stron sytuacji, jednak zanim poznamy konkrety, uczniowie i nauczyciele w szkołach objętych zakazem będą musieli korzystać z alternatywnego oprogramowania.

Źródło: TheNextWeb

Related posts

Leave a Comment