You are here
Nowe Menu Start w Windows 10 – żegnajcie kafelki? artykuły News 

Nowe Menu Start w Windows 10 – żegnajcie kafelki?

Utrzymanie niektórych rzeczy w tajemnicy to ciężka sztuka. Przekonał się właśnie o tym Microsoft, który przez przypadek odkrył przed szerszą publicznością swoje nowe Menu Start w Windows 10. Niby nie powinno być to wielce ekscytujące wydarzenie, ale akurat w tym przypadku tak jest. Szczególnie szczęśliwi powinni być ci użytkownicy, którym nie podobają się popularne „kafelki”.

Nowe Menu Start
fot. Pixabay

Czemu wspomnieliśmy o tajemnicach? Otóż Microsoft przez przypadek udostępnił do testów nową wersję swojego systemu, która miała pozostać tylko i wyłącznie wewnątrz firmy. Tymczasem członkowie programu Windows Insider, którzy korzystają jeszcze z 32-bitwej wersji sytemu operacyjnego, mogli zobaczyć coś, co nie było przeznaczone dla ich oczu. Błędy się zdarzają, a jak widać, później nie sposób je już skorygować. Wygląd Menu Start, który został zupełnie odmieniony, nie jest już tajemnicą.

Nowe Menu Start w Windows 10

Zapewne większość użytkowników przyzwyczaiła się już do kafelków, czyli dynamicznych elementów startowego menu systemu od Microsoft. To oczywiście pozostałość po systemie, który miał zrewolucjonizować rynek smartfonów, ale wyszło jak wyszło i nie ma co drążyć tego tematu. Kafelki mogą się podobać lub też nie, ale przydałoby im się odświeżenie i to solidne. Szczególnie, że ich aktywność nie do końca przekłada się na możliwości. Owszem, da się podejrzeć najważniejsze informacje po prostu najeżdżając kursorem myszy na odpowiedni kafelek, ale już sama egzekucja czegokolwiek wymaga głębszej interakcji. Sam pomysł jest więc świetny, ale na komputerach osobistych czy laptopach korzystanie z niego już nie do końca.

Sam Microsoft też specjalnie tego pomysłu nie rozwijał, więc nie dziwne, że pojawił się pomysł na zmiany. W udostępnionej przypadkowo użytkownikom kompilacji, można było zobaczyć, jak prezentować ma się nowe Menu Start w Windows 10. Ewidentnie widać tu powrót do korzeni, ale zamiast kafelków mamy po prostu… ikony. Problem w tym, że na ten moment wyglądają one tak, jakby projektanci wrzucili wszystko co mają do jednego worka. Nie wygląda to po prostu estetycznie. Owszem, nowe Menu Start dla systemu jest jeszcze w fazie testowej i w ogóle nie wiadomo, czy faktycznie trafi do kolejnej dużej aktualizacji, to jednak szkoda, że nie postarano się przy nim bardziej.

Co dalej z kafelkami?

Czy to oznacza, że kafelki całkowicie znikną z Menu Start? Niekoniecznie, bo znając Microsoft, pozwoli on swoim użytkownikom na korzystanie z dwóch sposobów wyświetlania menu startowego. Nam osobiście podoba się idea powrotu do korzeni, ale musiałoby zostać to bardziej dopracowane. Teraz, kiedy sam widok nowego Menu Start został już ujawniony, może się okazać, że projektanci z Microsoftu solidnie przeprojektują ikony. I oby tak zrobili, bo inaczej zmiany będą na gorsze, a tego chyba nikt nie lubi.

Nowe komputery oraz laptopy i systemy operacyjne, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Twitter NTAuthority / The Verge / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment