You are here
RCS zastępuje SMS — Google działa zdecydowanie artykuły News 

RCS zastępuje SMS — Google działa zdecydowanie

Google postanowiło nie czekać na opieszałych w działaniu operatorów sieci komórkowych. Efekt? RCS zastąpi dotychczasowo stosowane w Androidzie wiadomości SMS i MMS już teraz. Czym różnią się technologie i kto będzie mógł skorzystać z RCS jako pierwszy? Odpowiadamy.

RCS
fot. Google

Zarówno SMS-y, jak i MMS-y to leciwe już rozwiązania, które w dzisiejszych czasach mocno ograniczają swobodę komunikacji pomiędzy użytkownikami smartfonów. Choć gros osób zamiast krótkich wiadomości tekstowych wybiera rozmowy na Messengerze, WhatsAppie lub iMessage, SMS-y nie chcą zniknąć ze świadomości pozostałej części użytkowników urządzeń mobilnych. Google chce to zmienić, tworząc nowy standard RCS, o którym pisaliśmy TUTAJ. Niestety, telekomy nieco ociągają się ze wprowadzeniem nowości.

SMS i MMS ustąpi miejsca RCS

MMS-y i SMS-y mają ograniczenia i nie pozwalają na przesyłanie wysokiej jakości plików ani na rozmowy grupowe. W przeciwieństwie do wspomnianych standardów RCS umożliwia przesyłanie załączników do 100 MB oraz wspomniane rozmowy grupowe. Mało tego, nie istnieje tutaj tak zwany limit pojedynczej wiadomości, który znamy z SMS-ów. Jedyny czego tak naprawdę brakuje, to szyfrowanie end-to-end.

Jak widać rola RCS w rozwoju komunikacji, jest istotna. Google pragnie, aby standard na dobre zastąpił dotychczasowo stosowane rozwiązania, dzięki czemu usługi takie jak Messenger oraz iMessage mogłyby działać na równi z RCS od Google. Firma, nie chcąc czekać na wdrożenie Rich Communication Services przez operatorów sieci komórkowych, decyduje się na implementację technologii w samym Androidzie. Uściślając — w aplikacji Wiadomości, która służyła do przesyłania SMS-ów i MMS-ów.

Początkowo z RCS w Androidzie będą mogli skorzystać jedynie użytkownicy z Francji oraz Wielkiej Brytanii. Oczywiście, najpierw trzeba wyrazić zgodę na korzystanie z tegoż rozwiązania. Niestety, na ten moment nie wiemy jeszcze, kiedy RCS trafi do Polski.

Źródło: The Verge

Related posts

Leave a Comment