[Tech Trendy 2016] Tegoroczne Soczewki Focusa zaskoczyły

6 kwietnia 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyła się gala, na której przyznano nagrody w plebiscytach CHIP Produkt Roku oraz Soczewki Focusa. Wyniki głosowania czytelników nierzadko zaskakiwały redaktorów obu pism. Co zyskało sympatię głosujących?

W poprzedniej części relacji opisaliśmy produkty, które zgarnęły nagrody w plebiscycie CHIP Produkt Roku, dlatego nasza uwaga skupi się teraz na tych rozwiązaniach, które docenili czytelnicy Focusa. W odróżnieniu do konkursu CHIP-a, Soczewki Focusa wybierały produkty i innowacje tylko w trzech kategoriach – innowacje medyczne, innowacje informatyczne i innowacje techniczne.

Soczewki Focusa

  1. Innowacje medyczne

W kategorii tej nominowane były: termograficzne wykrywanie raka piersi, terapia szumów usznych, implant do leczenia przepukliny, świetlny pomiar poziomu glukozy i płyn do przechowywania narządów. Czytelnicy Focusa zdecydowali, że nagroda trafi do firmy Braster, która odpowiada za Braster Tester służący do termograficznego wykrywania raka piersi. Każda kobieta w domowym zaciszu może zbadać swoje piersi pod kątem nowotworu. Urządzenie jest komplementarne wobec ultrasonografii oraz mammografii. Jego użycie jest intuicyjne, a, co najważniejsze, bezpieczne, bowiem Tester nie emituje i nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania. Wykonane przez Braster Tester obrazy termograficzne przesyłane są do centrum medycznego, gdzie ocenie poddają je inteligentne algorytmy komputerowe. Jeśli urządzenie napotka coś niepokojącego, to poinformuje użytkowniczkę o tym, by zgłosiła się do lekarza specjalisty. Braster Tester trafi do sprzedaży w drugiej połowie 2016 roku.

  1. Innowacje informatyczne

Redakcja Focusa zdecydowała się nominować w tej kategorii: Serwis dla miłośników zwierząt (dingding), wykrywanie autyzmu u dzieci, społecznościowe konkursy fotograficzne (Shuttout), logowanie się za pomocą głosu oraz zakupy patriotyczne (Pola). Za najbardziej innowacyjne rozwiązanie wśród czytelników uchodzi logowanie się głosem. Pomysł krakowskiej spółki VoicePIN.com spodobał się głosującym. Dzięki systemowi biometrii głosowej, zniknie problem z pamiętaniem loginów i haseł. 60 procent internautów nie potrafi zapamiętać wszystkich haseł do kont – jak dowodzą tego badania. VoicePIN pozwala na logowanie się za pomocą głosu. Głos, podobnie jak odcisk palca, jest indywidualną cechą każdego człowieka. Jeśli zastanawiacie się, czy uda Wam się zalogować, jeśli macie chrypkę czy katar, to odpowiedź brzmi – tak. Pewnie kolejnym pytaniem, które może przyjść do głowy jest: a co, jeśli ktoś nagra mój głos i zechce go wykorzystać do zalogowania się do mojej usługi? Jak zapewnił mnie przedstawiciel spółki VoicePIN, system uwierzytelniana posiada rozwiązanie, które uniemożliwi zrobienie czegoś takiego i wykorzystanie naszego głosu wbrew naszej woli. Czytelnicy uznali, że jest to najbardziej obiecujący polski wynalazek.

  1. Innowacje techniczne

W tej kategorii nominowane były: butelka izotermiczna, monitorowanie pszczół w ulu, portfel z włókna węglowego, robot kolejowy i płynny pancerz kuloodporny. Internauci zdecydowali, że nagroda w tej kategorii Soczewek Focusa należy się zespołowi składającemu się z naukowców Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Opracowali oni wygodne i lekkie kamizelki, w których sztywny materiał zastąpiono cieczą reologiczną, twardniejącą pod wpływem uderzenia. Dzięki temu rozwiązaniu, produkt znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie maksymalne rozproszenie energii, a więc nie tylko w kamizelkach kuloodpornych, ale także w odzieży sportowej. Można je będzie zastosować także przy budowie mostów, w zderzakach montowanych w pociągach czy w ochronach przeciwuderzeniowych.

Wszystkie rozwiązania i innowacje nominowane w plebiscycie Soczewki Focusa zasługują na uznanie. Pokazują bowiem kierunek, w jakim będzie zmierzała technologia w najbliższych latach. Co ciekawe, wśród nominowanych projektów, testowanych już pomysłów oraz produktów znalazły się również te, które stworzyli studenci i absolwenci, przede wszystkim Politechniki.

Zachęcam do przeczytania pierwszej części relacji, w której napisałam o plebiscycie CHIP Produkt Roku.  

 

_____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

249 More posts in Wydarzenia category
Recommended for you
CHAOS OGARNIA PILTOVER W NOWEJ MUZYCZNEJ PLATFORMÓWCE Choice Provisions

Premiera na Nintendo Switch oraz PC w przyszłym tygodniu, a na Netflix – już wkrótce...