You are here
W Polsce kupujemy coraz droższe smartfony artykuły News 

W Polsce kupujemy coraz droższe smartfony

Według raportu GfK przygotowanego na zlecenie „Rzeczpospolitej” Polacy ,wybierając nowy smartfon, coraz częściej decydują się na droższe od poprzednika urządzenie. Czy oznacza to, że jesteśmy coraz bogatsi?

Smartfony
fot. Pxhere

Dane GfK pokazują, że w pierwszej połowie 2019 roku wydaliśmy na urządzenia mobilne w postaci smartfonów średnio 325 dolarów, co w bezpośrednim przeliczeniu daje nam nieco powyżej 1230 złotych. Statystki z analogicznego okresu roku 2017 (średnia 285 dolarów) daje nam około 14-procentowy wzrost. Mówimy oczywiście o sprzedaży na rynku otwartym i nie uwzględniamy transakcji u operatorów sieci komórkowych.

Chętniej kupujemy droższe smartfony

Dzisiejszy rynek mobilny prezentuje się naprawdę ciekawie. Bez problemu odnajdziemy na nim urządzenia kosztujące poniżej 1000 złotych, których działanie i możliwości śmiało nazwałbym więcej niż wystarczającymi. Z kolei średniaki, szczególnie te nieco droższe, nieszczególnie odbiegają feelingiem od flagowców. Niestety, sztandarowe smartfony wyceniane są coraz wyżej i kwoty 5 czy 6 tysięcy złotychnikogo już dziś nie dziwią. 

Nie przeszkadza nam to jednak w wydawaniu coraz większych kwot na zakup smartfona. Niespecjalnie dziwi mnie taki stan rzeczy. Kilka lat wstecz możliwości smartfona były nieco skromniejsze. Dziś dostęp do rozrywki, urzędów, biletów komunikacji miejskiej czy innych udogodnień realizowany jest głównie za pośrednictwem smartfonów. Jako że chcemy, aby proces ten odbywał się możliwie wygodnie, chętnie inwestujemy w kosztowniejszy sprzęt. Właśnie w tym upatrywałbym uzasadnienia chętniejszego pozbywania się z portfela gotówki. Nie sądzę, że istotne dla sprawy są nasze zarobki, a przynajmniej nie stanowią one kwestii priorytetowej.

Nie powiedziałbym, żeby stan portfela stanowił dominujące uwarunkowanie wydawania większej kwoty na zakup portfela. W mojej opinii to raczej rosnące wymagania wobec urządzeń, społeczna presja, a także postępująca cyfryzacja powodują, iż tego typu sprzęt staje się dla nas szalenie istotny i nie szczędzimy pieniędzy w kwestii jego zakupu.

Smartfony, te tańsze, jak i te droższe znajdziecie na Vipelektrogadzet. 

Źródło: Rzeczpospolita (cyfrowa.rp.pl)

Related posts

Leave a Comment