You are here
Wspólny standard dla smart home — poznajcie Project Connected Home over IP artykuły News 

Wspólny standard dla smart home — poznajcie Project Connected Home over IP

Amazon, Apple, Google oraz członkowie Zigbee Alliance opracowują wspólnie jednolity standard dla urządzeń i systemów z segmentu smart home. Zespół roboczy odpowiedzialny za wspomniany proces to nowo powołany Project Connected Home over IP.

smart home
fot. Sebastian Scholz / Unsplash

W najnowszej informacji prasowej Apple możemy przeczytać o inicjatywie. Może ona przynieść rewolucyjne zmiany w kwestii młodego wiekiem segmentu smart home. W grę wchodzi bowiem standaryzacja systemów i urządzeń tworzących mechanizmy wykorzystywane w „inteligentnych domach”. Za prace będzie odpowiadać zespół Project Connected Home over IP.

Standaryzacja systemów smart home, czyli idzie nowe

Czy określenie „rewolucja” nie jest zbyt stwierdzeniem? W stosunku do prób stworzenia jednego spójnego standardu dla urządzeń oraz systemów smart home, w mojej ocenie — nie. Próba opracowania technologii i zbioru zasad, z których będą korzystać wszyscy dostawcy inteligentnych rozwiązań dla domu, jest czymś, na co czekał rynek.

Biorąc pod uwagę, że udział w przedsięwzięciu biorą giganci branży elektroniki użytkowej, jestem więcej niż pewny, że prace przebiegną pomyślnie. Kto wie, może nawet szybciej niż się wszystkim wydaje. W tym miejscu chciałbym jeszcze wspomnieć, że do Zigbee Alliance należą IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, Samsung SmartThings, Schneider Electric, Signify (Philips Lighting), Silicon Labs, Somfy oraz Wulian.

Systemy lub chociażby elementy systemów smart home możemy dziś spotkać w niejednym domu. Nieco kłopotliwą kwestią jest to, że każdy dostawca korzysta z nieco innych rozwiązań, co wprowadza niepotrzebny bałagan. Ujednolicenie kwestii połączenia, konfiguracji i kompatybilności smart home może otworzyć przez nami wrota do sprawniejszego, tańszego oraz dostępniejszego dla większego grona klientów inteligentnego domostwa.

Źródło: Apple

Related posts

Leave a Comment