You are here
Zapowiedź System Shock 3 – powrót klasyka czy odgrzewany kotlet? Gry pc 

Zapowiedź System Shock 3 – powrót klasyka czy odgrzewany kotlet?

Wiele, a nawet bardzo wiele lat minęło od momentu, kiedy światło dzienne ujrzał pierwszy System Shock. Produkcja wydana w 1944 roku do dziś ma wielu oddanych fanów na całym świecie i w przeciwieństwie do Half-Life, doczeka się trzeciej odsłony serii. Na to przynajmniej wszystko wskazuje, bo zapowiedź System Shock 3 niby pokazuje fragmenty rozgrywki, ale pewności czy gra powstanie, dalej mieć nie można.

Zapowiedź System Shock 3
Fot. OtherSide Enthertainment / System Shock 3

Dlaczego pierwszy oraz drugi System Shock stały się tak popularne? Głównie dzięki temu, że wprowadziły na rynek gier komputerowych coś, czego wcześniej tam nie było. Produkcje bardzo zgrabnie połączyły ze sobą dwa gatunki, które wcześniej zdawały się być zupełnie różne, a mianowicie FPS’a oraz RPG’a, a wszystko to zostało podlane sosem rodem z cyberpunku. Od premiery minęło prawie dwadzieścia pięć lat. Czy trzecia część ma dalej sens?

Zapowiedź System Shock 3

Zaprezentowana właśnie zapowiedź System Shock 3 jest jednak na tyle interesująca, że faktycznie można wierzyć w powodzenie projektu. I to nie tylko dlatego, że będzie on bazował na sentymencie oraz przywiązaniu graczy do marki. Bądźmy szczerzy, tytułów na rynku jest teraz tak dużo, że same sentymenty nie wystarczą, jeżeli chce się osiągnąć sukces. System Shock może i był popularny przed ćwierćwieczem, ale teraz to będzie po prostu kolejna produkcja, która będzie chciała się przebić na rynku tytułów AAA mimo, że sama takim tytułem nie będzie. Choć oczywiście, może mieć odrobinę łatwiej ze względu na wspominane sentymenty graczy.

Zapowiedź System Shock 3 zdradza co nieco z fabuły produkcji, która tym razem będzie działa się na statku kosmicznym. Ten został opanowany przez Sztuczną Inteligencję, która raczej nie ma zbyd dobrych zamiarów, więc spokojnie możemy założyć, że głównego bohatera czeka niełatwa przeprawa w drodze do celu.  Gameplay, a raczej jego krótkie fragmenty, pokazuje, że będziemy mieli do czynienia z naprawdę mocnym i mrocznym tytułem, który będzie utrzymany w klimacie pierwszych dwóch odsłon produkcji. Martwić może jedynie to, że choć pokazano zapowiedź System Shock 3, to o samym tytule słyszymy już od tak dawna, że obawiamy się czy w ogóle dojdzie do jego premiery.

Co przyniesie przyszłość?

Pierwsze zapowiedzi odnośnie System Shock 3, pojawiły się już w 2015 roku, czyli od ładnych czterech lat, wiemy niewiele więcej na temat samej gry. Dobrą informacją jest natomiast ta o samych twórcach. Bo choć za produkcję odpowiedzialne będzie już inne studio, to w jego skład wchodząc osoby, które miały styczność z pierwszą odsłoną serii. Tak więc znają oryginał od podszewki, a więc nie powinniśmy się obawiać tego, że tytuł zmieni się w bezmózgą strzelankę z maszynami i obcymi. A przynajmniej taką mamy nadzieję, że się nie stanie, bo oczywiście wszystko się może zdarzyć.

Klimat był jedną z najważniejszych rzeczy w pierwszym System Shock. Dziś trudno znaleźć tego typu produkcje, a nam do głowy przychodzi jedynie Prey, gdzie w podobny sposób można się było czuć. Ciągłe uczucie zagrożenia i niewielka ilość amunicji – to wszystko sprawiało, że w tego typu produkcje grało się inaczej, niż w te, które dziś pojawiają się na rynku. Za produkcję System Shock 3 odpowiada studio OtherSide Entertainment i choć tytuł pierwotnie miał ukazać się na PC-tach oraz konsolach, to obecnie zapowiedziany został tylko i wyłącznie na komputery osobiste. Nie oznacza to, że nie doczekamy się także wersji na konsole, ale pewnie będzie ona już na ich kolejną generację. Zapowiedź System Shock 3 zdradza także, że na sam tytuł przyjdzie nam poczekać minimum do 2021 roku.

Nowe gry oraz podzespoły do komputerów, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: System Shock 3 oficial website / YouTube / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment