You are here
Warszawska Praga doczekała się aplikacji mobilnej o katowniach Aplikacje 

Warszawska Praga doczekała się aplikacji mobilnej o katowniach

Warszawska Praga jest miejscem, które zachwyca swoją prawdziwością i zabytkową tkanką miejską. Jedni ją kochają, inni się jej boją, a na pewno nikt nie przechodzi obok niej obojętnie.

Obok bogactwa historii praskich, piękna detalu architektonicznego domów i obiektów przemysłowych, które swój czas mają już dawno za sobą Praga skrywa także mroczne dzieje – te mniej znane odbiorcom. Nie mam na myśli tego, że w kamienicach, które przyjeżdżają podziwiać turyści, ciężko żyje się ich mieszkańcom, bo to temat na zupełnie inną historię. Na Pradze znajdowały się bowiem miejsca, które zajmowali Sowieci i bezpieka. To tutaj NKWD i UB więziło, torturowało i mordowało ludzi. Przyjmuje się, że takich miejsc było tutaj ponad 30. Często nie są one oznakowane, dlatego ludzie nie zdają sobie sprawy, że dane obiekty skrywały w sobie mroczną historie, a ich mury są niemymi świadkami tragedii ludzkiej. Niektórych miejsc już nie ma, jak więzienia karno-śledczego „Toledo” przy ulicy Namysłowskiej, na miejscu którego powstały bloki.

Mobilna aplikacja poświęcona katowniom na Pradze przybliża użytkownikom historię każdego z miejsc, a także – choć katowniami nie były – innych lokalizacji, które mają związek z historią. Na chwilę obecną jest ich 15 i są to: Placówka NKWD, areszt (ul. Sierakowskiego 7), Trybunał Wojenny Armii Czerwonej (ul. Jagiellońska 38), Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (ul. Cyryla i Metodego 4), pierwsza siedziba Rządu Tymczasowego i Krajowej Rady Narodowej (ul. Wileńska 2/4, ul. Targowa 74), kwatera główna NKWD, areszt NKWD i UB (ul. Strzelecka 8), placówka NKWD, areszt (ul. Strzelecka 10a), więzienie karno-śledcze „Toledo” (ul. Namysłowska), więzienie karno-śledcze (ul. 11 Listopada 62), placówka NKWD, areszt (ul. 11 Listopada 66), placówka NKWD, Trybunał Wojskowy (ul. 11 Listopada 68), Cmentarz Bródnowski, Cmentarz choleryczny, areszt NKWD (ul. Szwedzka 2/4), Trybunał Wojenny. Prokuratura Warszawskiego Okręgu Wojennego (ul. Kawęczyńska 12), Trybunał Wojskowy. Prokuratura Armii Czerwonej (ul. Otwocka 3).

Każde z miejsc ma opis, któremu towarzyszą multimedia: audio, wideo, galeria zdjęć oraz oznaczenie dokładnej lokalizacji na specjalnie przygotowanej mapie. Takie zestawienie plików jest pomocne nie tylko dla osób, które chcą się zapoznać z tematem, ale także dla przewodników, którzy mają „przepis” na gotowy spacer po Pradze śladem miejsc kaźni.

 Premiera aplikacji mobilnej „Praskie Katownie”  miała miejsce podczas konferencji „W samym środku miasta”, która odbyła się 6 grudnia w Warszawie. Jej tematyką były miejsca kaźni na Pradze, a wśród prelegentów była m.in. Anna Straszyńska, prezes stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu, walcząca o pamięć pomordowanych przez NKWD i UB. Walczyła ona o wpis do rejestru zabytków piwnic kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie znajdowała się katownia, a sam obiekt był kwaterą główną NKWD. Dzięki jej staraniom udało się tego dokonać. Nie pozwala ona deweloperowi na niszczenie śladów historii.

Mam nadzieję, że pojawiające się w ostatnim czasie aplikacje dotyczące miasta to dopiero preludium do prawdziwego wysypu takich produkcji. W dobie, gdzie rządzi technologia, przedstawienie historii w takiej formie jest atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy i pozwala mu poczuć prezentowane wydarzenia czy miejsca. 

Strona aplikacji: Praskie katownie

____________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

 

Related posts

Leave a Comment